Co spojuje oběti epidemie koronaviru? Lékaři prozradili všechny faktory zvyšující riziko úmrtí

Přestože v České republice koronavirová epidemie podle všeho brzdí, globálně je tomu přesně naopak. Pandemie nabírá opět na síle a počty nových případů dramaticky rostou. Bohužel spolu s tím nevyhnutelně stoupají také čísla obětí.

Od začátku pandemie přitom platí, že nejvíce ohroženou skupinu tvoří starší lidé a také ti, kteří trpí některou z civilizačních chorob. To ale nejsou jediné faktory. Vědci z osmi různých institucí ve Spojených státech amerických, Evropě a Číně proto dali hlavy dohromady a sestavili seznam společných znaků obětí koronaviru.

Pohlaví

Statisticky představuje Covid-19 hrozbu zejména pro mužské pohlaví. Celých 72,9 % pacientů na celém světě, kteří na nemoc zemřeli, byli muži. Zatím přitom není přesně objasněno, co za tímto fenoménem stojí. Vědci opatrně připouštějí, že roli může hrát genetika, ale také životní styl. Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit nákaze, případně jak nedostat silnou dávku viru, je mytí rukou. Několik studií přitom ukázalo, že ruce si myjí častěji ženy než muži.

Mezi ženami je také méně kuřaček. O kouření je přitom dobře známo, že oslabuje imunitní systém. Muže také častěji ohrožují civilizační choroby, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka druhého typu či chronická plicní obstrukce.

Věk

Podle odborníků se koronavirem může nakazit každý, bez ohledu na věk. Je ale pravdou, že starší lidé nad 60 let mají častěji těžký průběh onemocnění. Průměrný věk obětí je přitom celosvětově 65,8 roku a už se příliš nemění. Podle lékařů je to proto, že imunitní systém s věkem slábne, a tak starší lidé nemají takovou schopnost s virem bojovat. Pokud imunitní systém nezareaguje správně, dokáže se virus usídlit hluboko v plicích, kde pak způsobuje zápal a zjizvení.

Jiné choroby

Většina pacientů, kteří zemřeli na Covid-19, trpěla také jinými chronickými chorobami, jako jsou nemoci srdce, cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Vědci zjistili, že riziko úmrtí na koronavirus je o 80 % vyšší, když má člověk další zdravotní problém. Mezi ně se počítá také astma, rakovina, chronická obstrukční choroba plic, cukrovka, HIV nebo cystická fibróza.

Hmotnost

Lidé, kteří mají kila navíc, patří mezi nejrizikovější skupiny. Nemusí přitom jít vyloženě o obezitu, stačí nadváha, kterou má velké množství lidí. Podle výzkumu britského zdravotnického systému National Health Service mělo více než 60 % pacientů s koronavirem ve vážném stavu nadváhu. Nejde o velké překvapení. Totéž totiž platí například o chřipce.

Nízký počet bílých krvinek

Méně známým faktorem je potom nízký počet bílých krvinek, který přitom poslední výzkumy odhalily jako velmi významný. Celých 81,2 % pozorovaných lidí, kteří zemřeli na Covid-19, totiž mělo nízký počet bílých krvinek, jež pomáhají bojovat s infekcí. U těchto lidí mívá choroba extrémně těžký průběh.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments