Covid-19 se projevuje také málo známými příznaky, které lze zaměnit za jiné choroby

Suchý kašel, horečka, ztráta chuti i čichu, to jsou nejčastější udávané příznaky onemocnění koronaviru. Mějte se ale na pozoru i před dalšími, méně typickými příznaky. Mohou totiž znamenat lehký, ale i závažný průběh nemoci. Jaké jsou netypické příznaky covid-19, a které z nich jsou s onemocněním spojovány?

Základními symptomy onemocnění koronavirem jsou suchý kašel, zvýšená teplota až horečkapotíže s dýcháním a ztráta chuti i čichu. Poměrně velká část lidí projde tímto onemocněním bez příznaků, i tak jsou ale nakažliví. Můžete se také setkat z dost nestandardním průběhem této dosud neprozkoumané nemoci.

Zažívací potíže

V rámci nemoci covid-19 se může objevit i méně častá nevolnost, bolesti břicha a průjem. Gastrointestinální potíže má přibližně 1 z 10 pozitivních pacientů. Je to velmi individuální a u každého se nemoc projeví jinak. Některé studie dokonce tvrdí, že by se zažívací problémy mohly objevit až u poloviny pacientů s koronavirem.

Zánět očních spojivek i psychické vyčerpání

Těm, kteří ztratí chuť nebo čich, se už dnes doporučuje, aby se izolovali. Méně se však mluví třeba o zánětech očních spojivek, na které upozorňují lékaři z ORL. Často se dostaví kromě fyzické únavy i únava duševní a psychické vyčerpání.

Malátnost a zmatenost

Kromě abnormální únavymalátnostiletargie a zmatenosti se může objevit i zvýšený stres nebo úzkost. Ten se dost pochopitelně nejčastěji objevuje u jedinců izolovaných v samostatné karanténě. U těžké únavy se může objevit třeba i neschopnost vstát z postele a je třeba okamžitě telefonem přivolat pomoc.

Bolesti svalů a zimnice

Tohle je typický příznak chřipkových onemocnění, ale dost často se objevuje i u pacientů s koronavirem. Zimnice a svalové bolesti jsou velmi nepříjemné. Zajímavé je, že podle studií se může jednat i o jediný příznak lehkého průběhu onemocnění.

Silné bolesti hlavy, migrény a závratě

Jaký rozdíl je mezi bolením hlavy a těžkou migrénou asi umí posoudit jen ti, co migrénou opravdu trpí. Nicméně silné bolesti hlavy potvrzuje dost pacientů. V některých případech přijdou i závratě silný pocit únavy.

Rýma, ucpaný nos či bolest v krku

V mnoha případech se dočtete, že bolení v krku nebo rýma a ucpaný nos se u covidu nevyskytuje. Příznaky indikují spíše alergické reakce nebo nachlazení. Přesto se objevit mohou. Kýchání s koronavirem spojováno zatím nebývá. Objevily se i covidové prsty či covidová noha se zvýšenou tvorbou drobných krevních sraženin.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments