Co u vás doma nejvíce požírá elektřinu? Ani lednice ani pračka, ale obří chyba mnoha Čechů. Na konci roku přijde tučný účet

Jednu výhodu vysoké ceny energií přeci jen mají. Lidé začínají ve větší míře šetřit a zjišťují, co vlastně odebírá nejvíce proudu, případně pořizují úsporné spotřebiče. Často však stejně zapomenou na to nejdůležitější, co stojí za velkou spotřebou.

Nejnákladnější spotřebiče

Ceny elektřiny v loňském roce masivně vyrostly, aby letos začaly trochu klesat. Už na začátku příštího roku se však mají opět zdražit a je nadmíru jisté, že na původní hodnoty, na které jsme byli roky zvyklí, se už jednoduše nevrátí. Je tedy nutné se tomu přizpůsobit, přičemž příležitosti jednoznačně jsou. Nakonec můžete platit podobné peníze, které jste platili dříve.

Zajímalo by vás, co je největším žroutem elektřiny v domácnosti? Potom vězte, že jsou to spotřebiče, které mají příkon vyšší než 2000 W. To překvapivě nejsou běžní podezřelí, jako je pračka nebo lednice. Naopak, jsou to často malé spotřebiče, jako je mixér, fén či rychlovarná konvice. Pakliže jsou u vás doma v permanenci, potom očekávejte opravdu vysoký účet za elektřinu. Většinou se ale tito pomocníci používají jen po krátkou dobu.

Každopádně, nejvíce elektřiny dokáže spotřebovat indukční varná deska, která má příkon až 9000 W. Reálně je ale poměrně úsporná, protože je velmi výkonná. Přesto se nemusí hodit na všechny případy a někdy lépe poslouží například mikrovlnná trouba.

Foto: Shutterstock

Jednoduše ušetříte tisíce

Co je nicméně opravdovým zlem z hlediska spotřeby elektřiny v domácnosti, a to bez ohledu na hodnoty příkonu, to jsou takzvané pohotovostní režimy spotřebičů. Každý rok vás při dnešních cenách a počtu zařízení v domácnosti mohou vyjít až na tisíce korun.

Čtěte také: Náhle budete mít účet za elektřinu výrazně nižší. Strčte do mrazáku jednu věc a ušetříte majlant

Elektřinu vám odebírají také nabíječky, které máte permanentně zapojeny v zásuvkách. Na tyto věci je třeba dávat si pozor a není od věci přístroje vypínat natvrdo. Skvěle k tomu účelu slouží prodlužovačky, do kterých jich máte zapojeno hned několik a můžete je vypínat po skupinách. Moderní prodlužovačky na sobě totiž už mají vypínač.

Foto: Shutterstock, zdroje: Energy Education, Energyscope

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
7 měsíců

Hlavně si zapojte všechno přes ty prodlužky od asijských obchodníků s tím vypínačem, dejte si i tři za sebe! Přece stačí vypnout všechno naráz…. V lepším případě to odnese ta standardní zásuvka nebo jistič nebo prodlužka, v horším pak byt, dům nebo celý panelák.

alda
alda
7 měsíců

To je kravina, tohle může napsat jen imbecil, který nemá ani základní vzdělání!!!!

Eli
Eli
7 měsíců
Reply to  alda

Souhlasim, navic radit nekomu mikrovlnku, ktera znici ve strevech klky tedy imunitu az na 6 mesicu, muze jen uplny kreten

Petr
Petr
7 měsíců
Reply to  alda

Musím souhlasit. Celý tento web jede jen na alarmující nadpisy. Hodnota samotných článků je na úrovni nejhoršího odpadu. Mrzí mě, že mi Chrome nabízí jejich články. Nevím ale, jak jejich nabídky článků vypnout, pokud to vůbec jde. Možná by mohli o tom napsat článek. To by mohl být první článek z tohoto webu, který by měl smysl.

Petr
Petr
7 měsíců
Reply to  alda

Tento web je clickbait nejhoršího zrna. Stejně jako jejich příbuzné weby, co mají v názvu 247 nebo 123. Jak píše wikipedie – “Úspěch clickbaitu tkví v lidské zvědavosti, řadíme ho mezi dezinformace s ekonomickou motivací.”. Bohužel to sedí naprosto přesně.

Konea
Konea
7 měsíců

Největšími žrouty energie jsou vysavače, sušičky a žehličky. Varná konvice má 1000 V max, ale žehličky mají od 2000 a i více. Stačí se projít po elektoprodejně a číst štítky spotřebičů.

Michal
Michal
7 měsíců

PC jednoznačně. V provozu ho mám když mám volno i 23 hodin.

Martin
Martin
7 měsíců

Tyto články jsou úplně zbytečný, každý ví,že když má něco 900wat..tak to žere, pohotovostní režim,v žádném případě..co je to …0.5 Wat..nic,ale co žere..je hlavně lednice,jede přece 24 hodin denně,tam záleží a je popsán v prodejně kilowatt za rok,další žrout je počítač, hlavně herní, bere až 500 Wattů,domácí kina,máte doma 7.1 Dolby digitál, OLED televize,a když to vše jede..má odběr i 200 watt..a vážení.televize jede i celý den, minimálně 10 hodin denně,. Varná konvice je opravdu sranda..když neumíte spočítat,co žere.. nepište články.

Jiří
Jiří
7 měsíců
Reply to  Martin

Lednice nežere celý den,má termostat a spíná,když se uvnitř zvýší teplota.

Miloslav
Miloslav
7 měsíců
Reply to  Martin

Martine, kupte si novou ledničku, její izolace už je špatná. Taky záleží jak dlouho a jak často zůstává otevřená. Toto téma je na dlouhé povídání.

Kadris
Kadris
7 měsíců
Reply to  Martin

Pc mi zere pri stand by rezimu kokem 3w a xbox 4w .Delal i na to video geekboy. Tam mu myslim novej xbox nebo ps5 zral kolem 5w.

Petr
Petr
7 měsíců
Reply to  Martin

👍