Co vám doma nejvíce žere elektřinu? Není to lednice ani pračka, ale jedna velká chyba. Na konci roku je pak masivní účet

Snažit se všude zhasínat, vyměnit žárovky za šetrné typy, vybírat úsporné spotřebiče, vařit s poklicí. Je mnoho rad, jak ušetřit spotřebu energie. Přesto se zapomíná na jednu zásadní věc. Co v domácnosti zkontrolovat, abyste dosáhli vyšší úsporu energií?

Úspory elektřiny v hledáčku

Po růstu cen energií si začaly spotřebu více hlídat domácnosti i firmy. Mnozí se nebáli větších investic a pořídili fotovoltaické elektrárny nebo vyměnili komplet domácí spotřebiče za šetrnější varianty. Důvodem bylo především to, že růst cen energií nepovažují za dočasný výkyv, ale za pozvolný trend, který bude pokračovat i v budoucnu.

Ostatní doufají, že se jedná o přechodné zdražení a že v budoucnu ceny opět poklesnou. Vyšší investice neplánují, ale snaží se dosáhnout na co největší úsporu při spotřebě elektřiny. Provoz jejich domácnosti je šetrný, doslova hlídají každé rozsvícení. Přesto se jim nedaří dosáhnout výraznější úsporu.

Největší žrout elektrické energie

Víte, které spotřebiče jsou největšími žrouty elektrické energie? Jsou to ty s příkonem nad 2 000 W. Takový příkon má jistě váš mixér, fén nebo rychlovarná konvice. Jejich časté používání se na účtu za elektřinu určitě projeví, proto je zapínejte jen na nezbytně krátkou dobu. Indukční sporák může mít příkon i nad 9 000 W, namísto ohřevu na sporáku volte ohřev v mikrovlnné troubě nebo v multifunkčním hrnci.

Foto: Shutterstock

Nenápadný zloděj, pohotovostní režim

Režim pohotovosti, takzvaný stand by režim je nenápadným a permanentním požíračem energie. Většina spotřebičů signalizuje stand by režim diodou s jinou barvou světla. Ročně mohou stand by režimy stát i několik set korun, přitom se jedná o naprosto zbytečný výdaj. Pozor si dejte i na nabíječky trvale umístěné v zásuvkách.

Že odčerpávají energii poznáte snadno. Stiskněte je v dlani a zjistíte, že jsou rozehřáté. Vždy vypínejte počítač, tiskárnu, televizi, kávovar a jiné spotřebiče. Jestliže máte některé připojené společně v jedné zásuvce můžete si pomoci prodlužovacím kabelem s vypínačem a vypnout vše najednou.

Foto: Shutterstock, zdroje: Ovo Energy, Evropská komise

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Modrý krokodýl
Modrý krokodýl
8 měsíců

Jestli si někdo myslí, že 0.5W pohotovostního režimu mě položí, tak opravdu ne. Klidně tu televizi nechám v zásuvce pořád. Jestli dobře počítám, tak po odečtu doby provozu televize to je za den 6W, to je za měsíc 180W, za rok 2160W a to dělá v penězích asi 15,- Kč. Takže nechápu ten poplašný článek.

Simonph
Simonph
8 měsíců

No ti dnešní pisálkové mají potřebu dělat že všeho tragédii. ..

Rrrrr
Rrrrr
8 měsíců

tak klasika

Jáchym obejda
Jáchym obejda
8 měsíců

Nejvíc žere bojler

Jakub
Jakub
8 měsíců

Stend-by režim má regulovaný výkon dle eu 0,5W
To znamená za 24h to je 12w
Za rok 4400w = asi tak 27kč
Članek naprosto zbytečný a mimo misu