Čokoláda není tak nezdravá, jak se tvrdí. Čím je přínosná pro zdraví?

Nejezte čokoládu, budete tlustí a zvýší se vám cholesterol. Nejezte čokoládu, protože obsahuje hodně kalorií. To slýcháme ze všech stran. Jenže čokoláda není takové zlo, jak si mnozí lidé myslí. Dokonce je potvrzené, že čokoláda nemá na lidské zdraví žádný negativní dopad, pokud ji konzumujeme v přiměřeném množství.

Věděli jste, že léčivé účinky čokolády jsou známé už dlouhá léta? Nejdříve se čokoláda prodávala jen a pouze v lékárnách, lékárnici i doktoři ji doporučovali například při rekonvalescenci.

Jaká čokoláda je nejlepší?

Samozřejmě není čokoláda jako čokoláda. Nejlepší čokoládu, jakou můžete konzumovat, je čokoláda s velkým podílem kakaa (ideální je 75-99%). Přiměřená dávka čokolády by měla odpovídat padesáti gramům.

Jaké jsou účinky čokolády?

Jak již bylo zmíněno, čokoláda pozitivně působí na naše zdraví. Snižuje zejména krevní tlak, dokonce snižuje i riziko infarktu myokardu. Obsažené antioxidanty ničí špatné látky v těle, čímž dochází ke snížení rizika vzniku rakoviny. Čokoláda dokonce ochraňuje člověka před alergiemi.

Mnozí pedagogové povolují při těžkých testech konzumovat čokoládu, a to z toho důvodu, že čokoláda povzbuzuje činnost mozku, podporuje jeho aktivitu a také zlepšuje pozornost člověka.

Ne nadarmo se čokoláda konzumuje ve chvílích, kdy je nám smutno, kdy jsme ve stresu nebo v depresi. Je prokázané, že čokoláda dokáže zmírnit pocity úzkosti a také zlepší celkovou psychiku člověka.

Škodí čokoláda zubům, jak se tvrdí?

Neustále se setkáváme s tvrzením, že čokoláda kazí zubí jako jiné sladkosti. Proto se touto tématikou rozhodli zabývat vědci, kteří zjistili, že čokoláda škodí zubům minimálně. Obsažené kakao v čokoládě v sobě ukrývá fluor a kakaové máslo, které na zubech vytvoří povlak, jenž chrání zuby před útokem bakterií.

Čokoládová relaxace

Pokud využíváte wellness služeb, jistě jste se už setkali i s čokoládovými masážemi nebo s čokoládovými zábaly. Čokoláda dokáže člověka dostat do naprosté pohody, čokoládové masáže mají relaxační účinek a zábaly posilují naši psychiku.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.