Kočky a toxoplazmóza. Jak je to doopravdy?

Kočka je oblíbeným domácím mazlíčkem. Spí s námi v posteli, povaluje se v obývacím pokoji na pohovce. Prochází se po kuchyňské lince dokonce i když vaříme a při koupání sedí na okraji vany. Ti, kteří k vám přijdou na návštěvu, okamžitě varují před toxoplazmózou. Je třeba se bát?

Nebezpečná toxoplazmóza

Kokcidie Toxoplasma gondii si vybírá hostitele například mezi savci nebo ptáky. Člověk a ostatní tvorové poskytují Toxoplasmě gondii jen přechodné působiště. Aby se Toxoplasma gondii mohla rozmnožit potřebuje některou z kočkovitých šelem. V jejich trávícím traktu se začne rozmnožovat a tvořit nebezpečné oocysty, které se vylučují do prostředí. Z prostředí se pak dostávají znovu k lidem nebo jiným mezihostitelům. Oocysty dokáží v prostředí přežít i více než rok. Jedna kočka dokáže vyprodukovat milióny oocyst, ty vylučuje do prostředí během tří až deseti dní.

Je kočka nebezpečná?

Drtivá většina koček se s Toxoplasmou setká v době, kdy ještě není dospělým jedincem. Potenciálním nebezpečím jsou tedy spíše koťata. Jakmile kočka toxoplazmózu prodělá, je již imunní. Dospělá kočka s největší pravděpodobností již toxoplazmózou prošla, a proto nepředstavuje žádné nebezpečí. Stejně tak nepředstavuje nebezpečí kočka, kterou chováte uzavřenou v domácnosti a nekrmíte ji syrovým masem. Za předpokladu, že nemáte doma myši, které by kočka lovila, neexistuje žádný významný zdroj nákazy.

Toxoplazmóza u člověka

U člověka má toxoplazmóza podobný průběh jako chřipka. Nakažený si poté stopy prodělané nemoci nese celý život. Ty jej však nijak neohrožují ani neomezují. Fatální následky má nemoc pro těhotné ženy, kdy může dojít k poškození placenty a plodu. Měla by se těhotná žena vyhnout kočkám? Rozhodně k tomu není důvod. Zvýšené riziko by bylo pouze pořízení nového kotěte do domácnosti v době těhotenství. Těhotná žena se kočkám vyhýbat nemusí, mnohem více se musí zaměřit na jiné možné zdroje nákazy. Pokud by se těhotná žena měla setkat s Toxoplasmou gondii, setká se s ní spíše při práci na zahradě, hraním si na pískovišti nebo pozřením v jídle.

Kde může číhat Toxoplasma gondii

  • V syrovém nebo málo tepelně upraveném mase. Pozor na tatarský biftek i na steaky.
  • V neumytém ovoci a zelenině.
  • V zahradě nebo na pískovišti.

Proti Toxoplasmě existuje jednoduchá ochrana. Používejte rukavice při práci na zahradě, tepelně upravujte maso a ovoce a zeleninu si omyjte. Pokud se nákazy opravdu velmi obáváte, protože plánujete brzké těhotenství, můžete se nechat otestovat na protilátky. Zároveň můžete nechat otestovat vaši kočku. Zjistíte, že toxoplazmózu již prodělala a nepředstavuje pro vás žádné riziko.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments