Crohnova choroba je závažnou nemocí střev. Jak se projevuje a léčí?

Případů Crohnovy choroby neustále přibývá. Vědci se proto snaží zjistit, co toto závažné autoimunitní onemocnění způsobuje. Zatím si nejsou jistí, ale hovoří o dědičnosti a také o značném vlivu změny stravování ve 20. Století, která zjevně lidskému organismu nesvědčí. Některé studie však pracují také s dalšími, hůře uchopitelnými faktory jako je stres nebo dokonce příliš vysoká úroveň hygieny.

Každopádně platí, že u pacientů s Crohnovou chorobou nepracuje správně imunitní systém, který abnormálními reakcemi poškozuje vlastní tkáně.

Příznaky Crohnovy choroby

Tato nemoc je nejčastěji zjištěna mezi 20. a 35. rokem života, ostatně jako většina autoimunitních onemocnění jako například roztroušená skleróza. Ne vždy je ale snadné určit přesnou diagnózu, protože se choroba může maskovat za jiné nemoci a mít zcela rozdílné projevy.

Nejčastěji se ale u nemocných vyskytují bolesti břicha, průjmy, hubnutí a teploty. Tím to ale nekončí. Ačkoliv jsou Crohnovou chorobou zasažena především střeva, může se projevovat také žlučovými kameny, bolestmi kloubů, zánětem duhovky nebo vysokým výskytem aftů v ústech.

Stanovení diagnózy

Vyšetření a správné stanovení diagnózy není snadné a je poměrně zdlouhavé. V první fáze probíhá velmi podrobná anamnéza, kdy se vyhodnocují výše uvedené příznaky a dbá se na výskyt onemocnění v rodině. K tomu přísluší také vyšetření pohmatem. Následují laboratorní vyšetření. Třetí a nejdůležitější fázi tvoří specializovaná vyšetření, kdy se neobejdeme bez endoskopického vyšetření střeva, takzvané kolonoskopie. Ta lékařům umožní střevo nejen prohlédnout, ale také odebrat vzorek střevní sliznice (biopsie), který je následně odeslán na rozbory. Chybět by nemělo ultrazvukové vyšetření, případně rentgen s kontrastní látkou a CT.

Léčba Crohnovy choroby

Je důležité si uvědomit, že nemoc je zrádná a probíhá ve dvou fázích. Zatímco v té klidové je pacient v podstatě zcela v pořádku a nepozoruje žádné příznaky, druhá fáze vše převrátí naruby – říká se jí vzplanutí. Pacienti přitom často přicházejí k lékaři právě ve chvíli, kdy nemoc vzplane a jsou ochotni podstupovat léčbu. Jakmile se jim ale uleví a nastane klidová fáze, mnohdy léčbu neberou zodpovědně.

Léčba Crohnovy choroby je přitom silně individuální a vyžaduje úzkou spolupráci mezi doktorem a pacientem. V některých případech se daří nemoc zcela utlumit, jindy se bohužel pravidelně vrací a znepříjemňuje život.

Obecně se doporučuje klidový režim, úprava stravy a konzumace probiotik pro podpoření střevní mikloflóry. Někteří pacienti dokáží vysledovat, které potraviny, například bohaté na sacharidy, jim nemoc spouští – a těm se pak vyvarovat.

K léčbě se často používá kyselina 5-aminosalicylová neboli mesalazin. Má totiž protizánětlivé účinky, které mají vliv na imunitní procesy, které fungují jako spouštěče nemoci. V případě těžších vzplanutí je třeba sáhnout po kortikoidech, kdy je třeba zvážit jejich nasazení vzhledem k řadě vedlejších účinků. V poslední době má velké úspěchy také bioléčba, která je však finančně náročná a ne vždy k ní pojišťovny svolí.

Mohlo by vás zajímat

loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

10
Komentujte

avatar
6 Komentářová vlákna
4 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
9 Autoři komentářů
JardaGabrielaVěraHonzaPavel Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Jarda
Host
Jarda

Především bych posiloval imunitní systém a podle čínské medicíny vyčistil tlusté střevo. Nic není všelék, ale čisté střevo je základem zdraví. Vyléčil jsem si tak dle lékaře rakovinu, mám zkušenosti s chřipkami, angínami, alergiemi (ekzém, rýma). Věnuji se čištění preventivně, takže více zkušeností s léčbou nemám.

Pavel
Host
Pavel

Je mi 58 a Crohna mám již od 15ti let , dříve mě se silnými průjmy doprovázely též silné křeče a při každé stolici to byly pro mě nepředstavitelná muka , chodit do společnosti byl tím pádem velký problém , stálá nejistota , kdy to na mě příjde , klid jen v blízkosti toalety , příšerné stavy kdy s problémy člověk musí existovat a zároveň je zužován a omezován touto nemocí . S přibývajícími lety je dle mých zkušenností na ústupu , průjmy a častá stolice však zůstaly a navíc se přidaly problémy s klouby , problémy se sliznicemi (… Číst vice »

Tomas
Host
Tomas

Martina jake mate priznaky? ja teda doufam ze to nemam ale bolesti bricha mivam jednudo roka nebo kazdy druhy rokte presne nevim a mam treba i mesic v kuse silene bolesti ale jakmile se najim tak to nachvili prestane nez zase vyhladovim

Honza
Host
Honza

To je takový problém si dojít k lékaři? Nechat si prohmatat břicho a dojít si na ultrazvuk a krev? Nemusí to být nic, ale může to být crohn, může to být ulcerozní kolitida a taky to může být něco mnohem horšího. Známý měl taky občasný bolesti a když se konečně odhodlal jít k lékaři, tak mu zjistili rakovinu slinivky v poslední stádiu. Za 6 měsíců byl pryč.

Loading...