Nechá se rakovina vyhladovět? Nová dieta přináší překvapivé výsledky

Je možné správně zvolenou stravou porazit nádor? Pokud bychom věřili některým studiím, internetovým stránkám a poradcům životního stylu, potom existuje minimálně jedna dieta, která přináší přinejmenším nadějné výsledky.

Například v roce 2013 se objevila jedna respektovaná studie, která zkoumala myši s nádory mozku. Jakmile byla myším naordinovaná dieta s malým množstvím sacharidů a vyšším podílem bílkovin – takzvaná ketodieta – došlo k rapidnímu zpomalení růstu nádoru. A doba dožití stoupla o neuvěřitelných 56,7 procenta. Nešlo přitom o jedinou studii tohoto druhu. V posledních letech jich následovala celá řada a přinášely podobně senzační výsledky. Není divu, že se o ketodietě často mluví v souvislosti s možnou léčbou rakoviny.

Zatím se nepracuje s lidmi

Myšlenka je to v zásadě jednoduchá. Jak známo, nádorové buňky rostou velmi rychle a potřebují velmi mnoho energie. Tu čerpají ze sacharidů, například z glukózy, neboli krevního cukru. Pokud její přísun nádorovým buňkám prostřednictvím diety omezíte, nebudou mít z čeho růst. Oproti tomu bílkoviny a tuk dokáží nádory zpracovávat o poznání hůře. Že to zní až příliš jednoduše na to, aby to byla pravda?

Bohužel ano. Lékaři otevřeně mluví o tom, že za nimi přicházejí jejich pacienti s otázkami týkající se právě ketodiety. Ptají se, zda právě jim by takový experiment nemohl pomoct. A lékaři je prakticky vždy zklamou. „Neexistuje jediná studie, která by pracovala s lidmi a která by dokázala, že má ketogenní dieta vliv na nádor,“ zní obvykle jejich odpověď.

Dieta vyžaduje značnou disciplínu

Tato přízemní slova často pacienty neodradí od toho, aby to alespoň vyzkoušeli. Lékaři tak mají určité omezené penzum informací o tom, jak podobné pokusy dopadají. Zpočátku se skutečně může zdát, že nádorové buňky nerostou tak rychle, ovšem po čase dochází k jejich přizpůsobení a dokonce k tomu, že rostou ještě rychleji.

Proto argument, že za pokus nic nedáte, nelze přijmout. Kromě toho, že ketodieta sama o sobě náročnější než se na první pohled zdá. Ostatně řadu studií s lidmi nebylo možné dokončit, protože zátěž pro pacienty byla příliš vysoké. V případě konsekventní ketodiety je třeba se vzdát všech možných potravin, které jsou běžné – například bramborové kaše nebo krupicové kaše. Dieta si žádá enormní disciplínu a silně omezuje kvalitu života.

Málo živin způsobuje problémy

Tím to přitom nekončí. Podle lékařů totiž vážně hrozí, že se pacientům na ketodietě přestane dostávat důležitých živin. I bez diety totiž třetina nemocných rakovinou trpí podvýživou. Ketodieta tento stav může ještě zhoršit. Kromě toho platí, že dieta organismus oslabuje, a tak je pro onkologické pacienty nejen kontraproduktivní, ale dokonce nebezpečná. Tělo totiž potřebuje pro svůj imunitní systém sílu a energii, aby rakovinu porazilo.

Mohlo by vás zajímat

loading...

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

25
Komentujte

avatar
7 Komentářová vlákna
18 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
18 Autoři komentářů
JanavopkaZavadilkaLubinJana Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Grácie
Host
Grácie

Nechápu proč ještě po tolika letech bojů s rakovinou neexistuje jediná studie ohledně půstu, Breusovy diety a podobně. Paradoxem je, že lékaři se obávají, že si pacient dietou ublíží. Že mu ale chemoterapií otráví celé tělo, následkem čehož často neodumře jen rakovina, ale i pacient, to lékařům evidentně nevadí. Dieta a půst se používaly jako léčebné metody po staletí. Každý ví, že organismus se tím vyčistí a zregeneruje. Jen lékaři to nevědí, ale jedy v podobě chemotepie jsou v pořádku.

Zuma
Host
Zuma

Pust je jedinna pomoc pro organizmus,každy tyden jeden den jenom štava zeleninova ,ovoce jen nachut ma hodně cukru..a bilkoviny jako je vajičko,fazole,ryba,bile maso se salatem jist každy druhy den,a obden semolinove těstviny,kaše obilne nejvic oves,banan,sušene slivky,rozinky a hlavně orechy,dinove seminka atd.A žijete do 100 let,rakovinu nedostanete protože nejite smařene,rychle jidla,bile pečivo,mouku,sukr,kafe,masne vyrobky,slatkosti,zakusky…jedině že to mate genetikou dane.

Jana
Host
Jana

chcete-li radit ve vážných velmi vážných stavech naučte se česky

Loading...