Další brutální rána pro české domácnosti. Nečekaně zdražila nejdůležitější položka v rozpočtu rodiny

Vysoké ceny prakticky všeho jsou dnes pro české domácnosti problémem číslo jedna. Dosud přitom řešily především potíže s platbami za energie nebo potraviny. Jenže to bohužel není všechno a začínají se projevovat nárůsty cen v dalších oblastech, z nichž některé jsou skutečně nemilé.

Úplná změna situace

Lidem velmi rychle roste cena za samotné bydlení bez započtených energií. Myšleny jsou především nájmy, které přitom tvoří obvykle tu nejvýznamnější položku v rodinném rozpočtu.

Bylo to přitom právě nájemní bydlení, které v Česku dlouho patřilo k velmi výhodným, obzvlášť v porovnání s cenami samotných nemovitostí. Zatímco ty rostly, nájemné stagnovalo a někdy dokonce i klesalo, protože lidé, kteří si nakoupili investiční byty, se předháněli v tom, aby do nich vůbec nějaké nájemníky sehnali.

Nájemní bydlení tak bylo dlouho paradoxně výhodnější než bydlení ve svém. Lidé s ušetřenými prostředky mohli nakládat jiným způsobem, například je investovat. Majitel bytu často dostal na nájemném sotva tři procenta z jeho hodnoty ročně a navíc se musel starat ještě o veškeré opravy apod. Bydlení v nájmu bylo doslova bezstarostné.

To se ale postupně mění. Nájmy totiž začaly rychle růst a mnohde se na byty, které jsou určeny právě k nájemnímu bydlení, stojí doslova fronta. Volají klidně i desítky zájemců, zatímco dříve šlo o jednotky. Především ve velkých městech začíná být nedostatek bytů k pronájmu.

Foto: Shutterstock

Dolehne to na všechny

To vše pochopitelně zvyšuje ceny. Lidé mají různé smlouvy, ovšem platí, že postupně jim vyšší ceny budou nabíhat a oni se s tím budou muset vypořádat. Jedním z důvodů je i to, že se v podstatě zastavil trh s hypotékami a i lidé, kteří by si jinak svůj byt koupili, se musí poohlížet po nájemním.

Pakliže si vezmeme Prahu, tak zde je nárůst skutečně hodně rychlý. Zatímco ještě před rokem by se dvoupokojový byt v okrajové části města pronajal za 15 tisíc korun, dnes už je nabízen i za 25 tisíc.

Podobně rychle rostou ceny také v jiných oblastech. U nájmů totiž platí, že rozdíly nejsou zase tak vysoké jako v případě prodejních cen. Především lidé, kteří hledají nový nájem, musí doslova bojovat a ze svého rozpočtu si musí vyhradit nemalou část.

Přesto však stále platí, že bydlení v dobrém nájmu je výhodnější než koupě vlastní nemovitosti. Jejich ceny sice už začaly klesat, ale zatím ne o tolik, aby se oba segmenty vyrovnaly.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Hlupáci, kteří chtějí maximalizovat zisk na úkor nejchudších a nejzranitelnějších lidí, si neuvědomují, že svojí nenažraností krátí i své úspory, že ještě více roztáčejí spirálu inflace, že se chytili do vlastní pasti mamonu. Bydlení, tedy právo na střechu nad hlavou je věcí přežití a tedy by nemělo podléhat komerčním tlakům a chamtivosti majitelů bytů.

Martin
Martin
1 rok

Tak tohle je první příspěvek co má logiku!!!