Další děsivá rána pro domácnosti. Zdražila nejdůležitější položka v rodinném rozpočtu

Na české domácnosti se valí rány doslova ze všech stran. Jde pochopitelně o zdražování, které se dotýká snad úplně všech položek rozpočtu. Hodně se mluvilo především o energiích a potravinách, ovšem to zdaleka není všechno.

Nárůst bere dech

V poslední době totiž razantně zrychlila cena samotného bydlení. Jde především o nájemní bydlení, které dlouhodobě platilo za velmi stabilní a bez výraznějších výkyvů. To se však v minulých měsících změnilo a zrychlující inflace způsobí, že bude ještě hůře.

Pokud dnes někdo shání nájemní byt, nabídky ho velmi pravděpodobně vůbec nepotěší. Například v Praze už se za dvoupokojový byt s kuchyňským koutem požaduje i kolem 25 tisíc korun měsíčně. Pochopitelně bez elektřiny a topení, což jsou další významné náklady. Ještě před rokem by se takový byt dal sehnat třeba za 15 tisíc korun.

Zatímco ceny samotných nemovitostí se v Praze a dalších regionech výrazně liší, v případě nájmů takový rozdíl není. Lidé si nechají zaplatit vysoký pronájem po celé zemi.

Foto: Shutterstock

Připlatí si všichni

Situace je teď problematická hlavně u nových nájmů, ovšem postupem času dojde i k přehodnocování již platných smluv a i současní nájemníci budou muset pořádně připlatit. Pro mnohé domácnosti to přitom může být vážný problém. Na druhé straně je zde možnost čerpat příspěvek na bydlení, který slouží právě pro takovéto situace.

Na první pohled jde o paradoxní situaci. Zatímco ceny samotných nemovitostí zlevňují, nájmy letí vzhůru. Mohou za to především drahé hypotéky. Ty způsobují, že si lidé nemohou byty a domy kupovat do vlastnictví a musí si bydlení najít na nájemním trhu, kde zvyšují poptávku.

Na druhé straně však stále platí, že bydlení v nájmu je výhodnější než koupě vlastní nemovitosti, obzvlášť v dnešní době.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

“Na druhé straně však stále platí, že bydlení v nájmu je výhodnější než koupě vlastní nemovitosti”

Přesně naopak. Tenhle komický webísek je opravdu dezinformační.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

No ten webísek je něco jako kdysi “Dikobraz” 😀

Jan
Jan
1 rok

Takto v realu vypada “vzajemne placani se po ramenou vladni koalice” a sliby podpory bydleni….. muze obcan splachnout do WC, jako cele vladni prohlaseni….. Lži,lži a zase lži.