Další dodavatel elektřiny napálil zákazníky. Zálohy vyšší desetkrát, místo 5 tisíc musí platit 50 tisíc měsíčně

V těchto dnech lidem nejčastěji chodí faktury za elektřinu a plyn, které letos nepřinášejí nic moc pozitivního. Když už člověk nemá vysoký doplatek, dozvídá se často, že bude muset platit mnohem vyšší zálohy, než na jaké byl z minulosti zvyklý.

Nevyzpytatelné ceny

Většina velkých dodavatelů se však chová solidně a navyšuje v rámci standardních ceníků, pokud má člověk smlouvu na dobu neurčitou, případně drží ceny, pokud jde o klienta na dobu určitou se zafixovanou cenou.

Jak ale upozorňuje Energetický regulační úřad, znovu přibývá snah méně solidních dodavatelů, vyvázat se z vlastních závazků, které představují především dodání energií za smluvené ceny. Pro mnohé už je to obtížné, a tak informují zákazníky o tom, že je převádějí na takzvané spotové ceny. To neznamená nic jiného, než že lidé budou platit tolik, kolik je elektřina nebo plyn stojí aktuálně na burze.

Kromě toho, že je to aktuálně velmi nevýhodné, navíc prakticky nikdo neví, na kolik taková roční spotřeba může vyjít. Ceny se totiž mění velmi rychle, a to i v řádu desítek procent za den.

Foto: Shutterstock

Platil dost, ale tohle je síla

Tímto způsobem se svými zákazníky v poslední době vyběhl například dodavatel Nano Green. Na jeho jednání na Twitteru upozornil zákazník Milan Starec, který k této společnosti přešel koncem loňského roku. Jak už teď ví, větší chybu nemohl udělat.

Za elektřinu měl původně platit 5000 korun měsíčně. Už to bylo hodně, avšak v době krachu Bohemia Energy a už zvyšujících se cen nebylo příliš na výběr. Teď nicméně obdržel od svého dodavatele dopis, ve kterém je mu sděleno, že bude v dalším půlroce zaplatí za elektřinu pravděpodobně 250 tisíc korun.

Zákazníkovi nezbývá než doufat, že co nejrychleji začne platit zastropování cen, které by mu výrazně pomohlo. Na druhé straně, rozdíl mezi cenami za něj zaplatí stát, tedy všichni daňoví poplatníci. A takových lidí nebude vůbec málo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
2 měsíců

A vláda Fialy dál nechce stáhnout naši elektřinu z lipské burzy. Zájmy cizích akcionářů z USA, Kypru atd. jsou vládě zřejmě bližší než zájmy našich občanů. Skrze uměle předražené emisní povolenky, které předtím levně skoupili němečtí spekulanti, a skrze uměle předraženou naši elektřinu na lipské burze platí čeští občané blahobyt cizích občanů v zahraničí.

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Pavel

Nemáme na nesmyslné arbitráže, akcie vlastní hodně Čechů a vy jste je měl mít mezi prvními, vlastenče!

Miroslav
Miroslav
2 měsíců
Reply to  Pavel

Občane Vlastenci jak dlouho si to necháme líbit od vlastizradne zaprodane vady Spolu sluhove Amerických globalistu a pokřiveneho Bruselu kde vladnou hlavně Němčouŕi,Francouzi kteŕi zaukolovali vládu Spolu nás Slovany zotročit vyhubit globslisty WHO,Gatese, Šoroše, Schwaba,Rothschildu,Zednařu, iluminatu, Bilderbergu kteŕi.zpustili genocidu biologickou.valkou,Kryzi, Hladem,Nemocemi, občanskými válkami, nedejte jim šanci Satanistum pomatenym.

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Miroslav

Zatím Slovany vyvražďuje jen váš velký spojenec Putin.

Tomas
Tomas
2 měsíců

A podle pána fialky si budeme moct prdnout jednou denně je tohle normální?!!!!!🇨🇿🇨🇿🇨🇿🤢