Další kolaps. Končí oblíbený farmářský obchod, zdražování už bylo neúnosné

Milovníci farmářských potravin zapláčou. Po dvanácti letech totiž končí velmi oblíbená služba Svět bedýnek, která umožňovala objednávat si kvalitní produkty přímo od osvědčených farmářů. Ukazuje se však, že v současné době přestává být pro podobné nabídky místo. Nákupní návyky lidí se dost možná vrátí o několik let zpět. Vše kvůli zdražování.

Po 12 letech konec

To je ostatně i jedním z hlavních důvodů, proč Svět bedýnek končí. Jeho provozovatelé se totiž museli potýkat s vysokou inflací, která se promítla do výrazně zvýšených nákladů, při kterých už službu nebylo možné rentabilně provozovat. Důvodem bylo i odstoupení investora, který měl do projektu vstoupit.

Snažili jsme se 12 let podporovat české farmáře a malovýrobce, vždy to byla o trochu více samaritánská činnost než super byznysový plán, jenže v těžších dobách tyto činnosti bez investorů bohužel nemají šanci přežít a tak jsme se do této fáze dostali i my,” uvádí se v newsletteru, který Svět bedýnek poslal svým zákazníkům.

Připomíná, že v roce 2010 vypadal trh s farmářskými potravinami zcela jinak než dnes. Nebo spíše vlastně vůbec neexistoval. Farmářské trhy byly teprve v zárodku a možnost nakoupit si v supermarketu lokální potraviny, to byla naprostá utopie.

Obchod začínal v malém, kdy si lidé mohli objednat bedýnku s ovocem a zeleninou od farmářů s předem daným obsahem. Postupem času se ale Svět bedýnek rozrostl v eshop, na kterém najdete i maso, trvanlivé potraviny nebo mléčné produkty.

Foto: Shutterstock

Férové vztahy s dodavateli

Svět bedýnek si zakládal na férovém vztahu se svými farmářskými dodavateli. Nikdy netlačil na cenu a snažil se, aby z obchodu profitovali všichni. To je také něco, co dnes postupně opět mizí, protože opět dochází k velkým tlakům na dodavatele, kteří musí prodávat za co nejnižší ceny.

Průkopníkům farmářských produktů pravděpodobně příliš neprospěla ani skutečnost, že se v Česku velmi etablovaly eshopy s potravinami, které jako jednu ze svých konkurenčních výhod vzaly právě lokální potraviny. Ty si tak dnes může z pohodlí domova vybrat kdokoliv, a to z velmi široké nabídky.

Svět bedýnek každopádně nekončí nějakým divokým krachem. V červnu by měl ještě fungovat a umožnit tak zákazníkům vybrat si nastřádané kredity a farmářům najít jiná odbytiště pro jejich produkty.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments