Kynuté knedlíky se nemusí pokaždé povést. Máme pro vás několik tipů, aby se zrovna vám povedly co nejlépe. Ohlídejte si několik věcí a budou skvělé!
Kvalitní ingredience
Zvolte kvalitní mouku. Nesmí být navlhlá, navíc je potřeba ji prosít, díky tomu se prokypří. Droždí by zase nemělo být prošlé. Pokud nemáte jistotu, že droždí je opravdu čerstvé, je lepší použít sušené. Čerstvé kvasnice po určité době umírají a nemuselo by vykynout. U sušeného to nehrozí. Na surovinách záleží. Vždy musí všechny přísady být čisté a osušené. Na tuto chybu si dejte pozor, obzvlášť u ovoce.
Važte
Veškeré ingredience važte. V tomto případě by nemuselo měření „od oka“ dopadnout dobře. Držte se receptu, na 1 kg mouky není vhodné dát méně jak 20 g a více než 50 g droždí.
Dodržujte pokojovou teplotu
Ingredience, se kterými budete pracovat, musí mít pokojovou teplotu. Často se dělá chyba u mléka. Určitě nepoužívejte mléko rovnou z lednice, ideální je, pokud je vlažné – okolo 30 stupňů. Naopak pokud teplota přesahuje 40 stupňů, kvasnice by to nemusely přežít. Pro kynutí je zase potřeba teplo – je na vás, zda necháte těsto kynout pod peřinou nebo na topení. V každém případě musí být těsto přikryté, Pokud ho nezakryjete, hrozí, že oschne, a v takovém případě se snižuje množení kvasnic.
Kynuté knedlíky
Pamatujte na tato pravidla a podle následujícího receptu se vám kynuté knedlíky zaručeně povedou! Co si připravit?
- 1 kg polohrubé mouky
- ½ l mléka
- 1 vejce
- 1 kostka Droždí (nebo sušené droždí)
- Sůl
- 1 lžička cukru
Nejprve dejte do mísy prosátou mouku a udělejte do ní důlek. Do důlku vložte droždí, trochu ohřátého mléka a cukr. Opatrně promíchejte a pak nechte vzejít kvásek, trvá to asi 10 minut. Jakmile vzejde, nalijte zbylé mléko a vypracujte těsto. Vše zapracovávejte postupně. Co se týká hnětení, je ideální použít ruce a ne vařečku. Při dodržení těchto jednoduchý pravidel se vám kynuté knedlíky rozhodně podaří.
Foto: Shutterstock