Darováním plazmy riskujete zdraví. Hrozí otoky, infekce i poškození žil

Pravděpodobně jste zaznamenali, že se ve větších městech začala objevovat centra, která slibují určitou finanční kompenzaci v případě, kdy darujete plazmu. Na první pohled se jedná o velmi snadnou cestu k drobnému vedlejšímu příjmu, na straně druhé to s sebou přináší velká zdravotní rizika!

Jednoduchý přivýdělek láká

Pracovní trh se hemží množstvím nabídek na nejrůznější přivýdělky. Možné jsou i částečné úvazky, krátkodobé brigády a práce z domu. Přesto se najdou tací, kteří riskují své zdraví tím, že pravidelně a často darují plazmu. Za darováním plazmy vidí jen dvacet minut strávených ve zdravotním zařízení v pohodlí na lůžku při čtení časopisu a okamžité získání odměny. Nemají povědomí o vedlejších rizicích, která jsou s darováním spojená.

Co je to plazma

Plazma je tvořena vodou a organickými látkami, získává se z krve. Obsahuje plazmatické bílkoviny, hormony, enzymy, vitamíny, glukózu a anorganické soli.

Rizika darování plazmy

Pokles plazmatických bílkovin způsobuje nadbytečný odvod tekutin z krve do tkání. Důsledkem jsou otoky. Dalším problémem je oslabení imunity a anémie. Při odběrech klesá v těle hladina obranných látek a jedinec je mnohem náchylnější k infekčním nemocem. Dárci mohou pociťovat slabost, ospalost i bolest hlavy. Často dochází i ke ztrátám svalové hmoty.

Problémem je i samotný odběr. Jelikož probíhá velmi tlustou jehlou, pravidelný odběr může vést až k poškození žil.

Kolik odběrů je bezpečných

Odběrová centra uvádějí, že darování plazmy je možné dvakrát do měsíce a po pěti odběrech je nutná nejméně měsíční přestávka. Toto doporučení však mnohá střediska obcházejí a nebývá výjimkou, že někteří jedinci docházejí do centra i každý týden.

Vezměte v úvahu frekvenci, s jakou můžete darovat krev v transfúzních centrech. Je to jednou za čtvrt roku! Proč by to s odběrem plazmy mělo být šestkrát nebo dokonce dvanáctkrát častěji?

Mohlo by vás zajímat

27
Komentujte

avatar
21 Komentářová vlákna
6 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
24 Autoři komentářů
EevkaLukášLucieGregispopo Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Eevka
Host

Kecy kecy. Mám 370 bezpříspěvkových odběrů, dávám každých 14 dní už několik let , je mi 54 roků a jsem zdravá. Teď jsem absolvovala všechny preventivní prohlídky a vše OK. Mám 4 děti a ani tady nebyly žádné problémy. Dávám v ČR a tady je povolena plazma každých 14 dní.

Lukáš
Host
Lukáš

Článek akorát odrazuje od pomoci ostatním lidem co plazmu potřebují,kvůli pár jedincům,kteří to dělají kvůli penězům.Většina lidí v mém okolí včetně mě peníze daruje do různých dobročiných nadací.Daruji rok a vše v pořádku,bez komplikací
Autor by si měl dát pár facek a zamyslet se než něco napíše

Lucie
Host
Lucie

Dle mého záměrně dezinformační článek, šířící paniku. Poslední odstavec je schválně matoucí. Autorka míchá jablka s hruškami. Poukazuje na intervaly darování krve na trasfuzní stanici a spojuje ho s prodejem plazmy. (Mimochodem časové prodlevy u plazmy jsou na transfuzních stanicích i v soukromých zařízeních shodné…) Titulek potažmo děsí i možné budoucí dobrovolné dárce. Krev a plazmu DARUJI dvacet let, mám víc než 70 odběrů, nikdy jsem neměla žádné z příznaků, o kterých článek hovoří.

popo
Host
popo

Já dávám sperma))

Jan
Host
Jan

NENÍ NÁHODOU NORMÁLNÍ ODBĚR KRVE S KTERÉ SE PAK UŽ MIMO TĚLO ODEBERE PLAZMA ???

Vítězslav
Host
Vítězslav

Dobrý den,ten kdo napsal tento článek toho o darování moc neví. V současné době je povoleno zákonem darování krve jednou za 1/4 roku a plazma jednou za 14 dní,ale zažil jsem, kdy se mohlo chodit každý týden. (V Rakousku cca co tři dny)Mám za sebou přes 250 odběrů a žádné obtíže jsem nikdy neměl.Pravidelné darování přispívá ke kondici organismu, kontrole vašeho zdravotního stavu.Všech 250 odběrů bylo bezplatných a nehodlám začít s placenými. Autor možná ani sám netuší, že někdo z jeho blízkých užívá léky vyrobené z plazmy.
Bez nás dárců by se mohly zavřít nemocnice.

Pavel Š
Host
Pavel Š

Zase reklama pro komerční odběrná místa, odkud plazma nebo její součásti odcházejí do ciziny. Pokud plazmu, jedině v TTO nějaké nemocnice. Podpořte naše nemocnice

Jarek
Host
Jarek

Darování krve je to samé. Také je po tom člověk často unavený, náchylnější k nemocem… A ta jehla je myslím stejně velká jak při darování plazmy. Jediná výhoda, že se krev nemůže dávat tak často.

MIO
Host
MIO

Mám za sebou 211 odběrů krve, plasmy a destiček, Co tady píší je dezinformace jako blázen, z má zkušenosti – imunitu jako blázen, když všichni okolo kašlou a mají rýmičku, tak já samozřejmě nic, svalová hmota 1A, Takže opravdu nevím kde na to vzali autoři materiál.

Dana
Host
Dana

Na odběr plazmy chodím pravidelně po 14 dnech již skoro dva roky a bez problémů, jsou mezi námi jedinci, kteří prostě nemohou darovat, hodně záleží na zdravotním stavu a správné životosprávě dárce, dobré je i užívání doplňků stravy na podporu imunity atd….Je pravda,že v den odběru se potom cítím unavenější a odpočívám. Byla jsem dárcem krve, ale po prodělané mononukleoze mne již nechtějí,tak se snažím pomoci takto.Na světě je mnoho nemocných lidí, kteří léky z plazmy potřebují.Někdo dává, aby pomohl a někdo pro peníze, ale ve finále je to jedno.V jiných zemích darují i častěji a je to jen věc… Číst vice »

Kateřina
Host
Kateřina

V tomto článku uvádíte chybné informace:
1. Krevní plazma se obnoví během dvou dnů, k nějaké rozsáhlejší ztrátě imunity by tedy dojít nemělo.
2. Odběr plazmy opravdu netrvá 20 minut, ale 40-60.
3. V transfuzních stanicích se provádí také odběr co dva týdny (odebírá se 750 ml) a odběr během roku nesmí přesáhnout 25 litrů ročně. Takže je bezpečnější ho provádět častěji než odběr krve, který se provádí jednou za tři měsíce u mužů a jednou za čtyři měsíce už žen.

Hugo
Host
Hugo

Jen pro upřesnění – plazma se daruje co 14 dní, ne jedenkrát za měsíc. Odběr samotný trvá cca 45-55 min, celkový pobyt na trasfúzce min. hodinu a půl. Daruju přes 20 let, mám několik set odběrů a bez nejmenších problémů. Někdy i 60 odběrů za sebou v patnáctidenních intervalech a nikdy jsem neměl problém a nikdy po mně nechtěli pauzu. Takže článek o le.nu, jen zbytečně strašíte lidi.

Lucie
Host
Lucie

Článek míchá dohromady prodej plazmy do soukromých center a darování dobrovolnými dárci krve v nemocncich.

Jana
Host
Jana

Plazmu dávám zdarma na transfuznim odd. nemocnice několik let vždy po třech týdnech……

Pavel
Host
Pavel

Mám za sebou více jak 80 odběru plazmy. A je pravda, že je lepší v den odběru odpočívat, protože je člověk unavenejsi. Ale nedělám to pro peníze, dělám to pro pomoc lidem, kteří plazmy potřebují. Co se týče žíly, není problém, když člověk střídá ruce.

Jožin
Host
Jožin

Tak to jsou pořádné bludy, co tady na nás autorka článku seslala. Zřejmě místo plazmy chodí darovat rozum, a teď už ji ho moc nezbývá. Už jen ten titulek je otřesný. Pokud chtěla někoho odradit od darování plazmy za peníze v pochybných centrech, místo bezpříspěvkového dárcovství v zařízeních ČSČK a dalších zdravotnických zařízeních, měla spíš vyzvednout výhody tohoto bezpříspěvkového darování, a ne lidi strašit nějakými otoky, infekcemi a záněty žil. Mám za sebou téměř dvě stě odběrů a nikdy jsem takové problémy neměl.

Tyhffh
Host
Tyhffh

Promiňte, v čem přesně jsou ta centra kde můžete získat kompenzaci pochybná? Vždy se o mě postarali dobře.

Michal
Host
Michal

Daruji plasmu pravidelně už přes 7 let a mám za sebou téměř 170 odběrů. Kromě mírného zjizvení v oblasti vpichů jsem nikdy neměl s odběry problémy. Stejně tak jsem za celou dobu darování nebyl svědkem žádné vážnější komplikace u někoho jiného. Může se stát, že to prostě někomu nesedne, zkusí to, ale nedělá mu to dobře, tak prostě plasmu / krev dál nedává. Článek je podle mě hodně zaujatý a zbytečně straší. Je fakt, že dárcovská centra jsou komerční společnosti, které od vás (za předem danou a vámi odsouhlasenou cenu) vykupují váš biologický materíál a za mnohonásobně vyšší cenu ho… Číst vice »

Vera
Host
Vera

Na trans. oddeleni se daruje plazma 1x za 14 dni, krev 1/4 roku, v darovacim centru se plazma daruje take 1x za 14dni aspon v tom mem 😉

Eevka
Host

Tady jde spíš o Rakousko. Tam můžete chodit jednou týdně a ani nelze ověřit zdravotní stav dárce.

Barbara
Host
Barbara

Denisa Pokud chodíte dávat plazmu za peníze do odběrových středisek, budou Vám tvrdit, že můžete klidně každý týden. Ovšem jako dobrovolného dárce Vás trans. stanice nepozve dřív, jak měsíc po odběru.

Gregis
Host
Gregis

Jsem dobrovolný dárce se 126 odběry a vím, že to dřív bylo jednou za 10 dní a teď je to jednou za 14 dní. Doba odběru plazmy cca 40 minut.

Denisa
Host
Denisa

To je clanek o hovnu… Plazma se muze darovat 1x za 14dni…. A rozhodne tak clovek neni jenom 20min!

Laďa
Host
Laďa

Přesně tak, to je zas dezinformační článek, daruji (bezplatně) pravidelně cca co 14 dní což umožňuje zakon, spíše jednou za 3 týdny a nikdy jsem uváděné příznaky nepozoroval.

Barbara
Host
Barbara

bara128 Píšou o odběru krve a to je opravdu jednou za 1/4 roku, plazma jednou měsíčně.

bara128
Host
bara128

Na transfúzním odd.lze darovat plazmu jednou za měsíc,ne jednou za čtvrt roku…

Tom
Host
Tom

Oni tam ale pisou darovat krev jednou za ctvrt roku, ne plazmu