Darováním plazmy riskujete zdraví. Hrozí otoky, infekce i poškození žil

Pravděpodobně jste zaznamenali, že se ve větších městech začala objevovat centra, která slibují určitou finanční kompenzaci v případě, kdy darujete plazmu. Na první pohled se jedná o velmi snadnou cestu k drobnému vedlejšímu příjmu, na straně druhé to s sebou přináší velká zdravotní rizika!

Jednoduchý přivýdělek láká

Pracovní trh se hemží množstvím nabídek na nejrůznější přivýdělky. Možné jsou i částečné úvazky, krátkodobé brigády a práce z domu. Přesto se najdou tací, kteří riskují své zdraví tím, že pravidelně a často darují plazmu. Za darováním plazmy vidí jen dvacet minut strávených ve zdravotním zařízení v pohodlí na lůžku při čtení časopisu a okamžité získání odměny. Nemají povědomí o vedlejších rizicích, která jsou s darováním spojená.

Co je to plazma

Plazma je tvořena vodou a organickými látkami, získává se z krve. Obsahuje plazmatické bílkoviny, hormony, enzymy, vitamíny, glukózu a anorganické soli.

Rizika darování plazmy

Pokles plazmatických bílkovin způsobuje nadbytečný odvod tekutin z krve do tkání. Důsledkem jsou otoky. Dalším problémem je oslabení imunity a anémie. Při odběrech klesá v těle hladina obranných látek a jedinec je mnohem náchylnější k infekčním nemocem. Dárci mohou pociťovat slabost, ospalost i bolest hlavy. Často dochází i ke ztrátám svalové hmoty.

Problémem je i samotný odběr. Jelikož probíhá velmi tlustou jehlou, pravidelný odběr může vést až k poškození žil.

Kolik odběrů je bezpečných

Odběrová centra uvádějí, že darování plazmy je možné dvakrát do měsíce a po pěti odběrech je nutná nejméně měsíční přestávka. Toto doporučení však mnohá střediska obcházejí a nebývá výjimkou, že někteří jedinci docházejí do centra i každý týden.

Vezměte v úvahu frekvenci, s jakou můžete darovat krev v transfúzních centrech. Je to jednou za čtvrt roku! Proč by to s odběrem plazmy mělo být šestkrát nebo dokonce dvanáctkrát častěji?

Mohlo by vás zajímat

Autor: Iva Vendolská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

27
Komentujte

avatar
21 Komentářová vlákna
6 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
24 Autoři komentářů
EevkaLukášLucieGregispopo Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Eevka
Host

Kecy kecy. Mám 370 bezpříspěvkových odběrů, dávám každých 14 dní už několik let , je mi 54 roků a jsem zdravá. Teď jsem absolvovala všechny preventivní prohlídky a vše OK. Mám 4 děti a ani tady nebyly žádné problémy. Dávám v ČR a tady je povolena plazma každých 14 dní.

Lukáš
Host
Lukáš

Článek akorát odrazuje od pomoci ostatním lidem co plazmu potřebují,kvůli pár jedincům,kteří to dělají kvůli penězům.Většina lidí v mém okolí včetně mě peníze daruje do různých dobročiných nadací.Daruji rok a vše v pořádku,bez komplikací
Autor by si měl dát pár facek a zamyslet se než něco napíše

Lucie
Host
Lucie

Dle mého záměrně dezinformační článek, šířící paniku. Poslední odstavec je schválně matoucí. Autorka míchá jablka s hruškami. Poukazuje na intervaly darování krve na trasfuzní stanici a spojuje ho s prodejem plazmy. (Mimochodem časové prodlevy u plazmy jsou na transfuzních stanicích i v soukromých zařízeních shodné…) Titulek potažmo děsí i možné budoucí dobrovolné dárce. Krev a plazmu DARUJI dvacet let, mám víc než 70 odběrů, nikdy jsem neměla žádné z příznaků, o kterých článek hovoří.

Loading...