Děda ukázal, jak vyčistit zapatlané knoflíky na sporák. Kápnul pár kapek a mastnota ihned sjela pryč

Čištění sporáku může být velkou výzvou, zejména pokud jde o starší model plynového sporáku. Všechny ty zapečené skvrny a usazeniny bývají velmi odolné a jejich odstranění může trvat hodiny. Ale co kdyby existoval způsob, jak tento proces zjednodušit? Dobrou zprávou je, že takové tipy a triky existují. Podívejme se na několik jednoduchých a efektivních metod, jak vyčistit sporák rychle a snadno.

Citrón a sůl

Kombinace soli a citrónu je také velmi efektivní. Citrón překrojte na půlky, na mastný sporák nasypete sůl a polovinou citronu jednoduše čistíte, dokud se mastnoty nezbavíte.

Anýzový elixír

Jeden z nejlepších tipů na čištění sporáku je použití anýzových kapek. Budete potřebovat starý kartáček, vatové tamponky a ochranné rukavice. Nasaďte si rukavice, na tamponek naneste několik kapek a jemně vyčistěte zašpiněná místa. V případě silnější mastnoty použijte kartáček. Po několika minutách setřete hadříkem navlhčeným v čisté vodě.

Jedlá soda

Jedlá soda je dalším účinným prostředkem proti mastnotě. Stačí ji nasypat na vlhkou houbičku a krouživými pohyby nanést na mastné skvrny. Po několika minutách působení se bude sporák lesknout čistotou.

Foto: Shutterstock

Jak vyčistit mřížky na sporáku?

Části plynového sporáku, jako je oblast pod hořáky, se bohužel zanáší také. V tomto případě si můžete vytvořit vlastní čistící pastu. Smíchejte lžíci rostlinného oleje, 2 lžíce jedlé sody a 1 lžíci soli. Pastu naneste na zašpiněné mřížky a po 15 minutách omyjte čistou houbičkou.

Můžete také vyzkoušet kombinaci jedlé sody a citronové šťávy v poměru 3:5. Tuto pastu nanášejte velmi opatrně, aby se nedostala do otvorů. Po 15 minutách působení setřete. Citronová šťáva sama o sobě by mohla také fungovat, ale pro hluboce zažranou špínu je nutná silnější směs. Tuto kombinaci můžete nechat působit přes noc, účinek je pak výraznější.  

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments