Deficit vitaminu B12 může zlikvidovat mozek. Lékaři uvedli nejčastější příznak, který je nutné rozpoznat

Nedostatek vitaminu B12 je velmi častým jevem, o kterém přitom většina dotyčných vůbec netuší. Tato látka je ale pro lidský organismus zcela klíčový, a pokud se jí nedostává, dostaví se dříve či později vážné problémy. Deficit tohoto vitaminu se projevuje několika netradičními způsoby, z nichž některé mohou být bolestivé.

Varovné signály

Vitamin B12 je klíčový pro syntézu DNA, vývoj nervů a celkově funkci centrálního nervového systému. Pokud je ho v těle nedostatek, může to způsobit nejrůznější neurodegenerativní poruchy a vést až k psychickým onemocněním, demenci, ale i vaskulárním chorobám. Pokud si tak nechcete poničit mozek, měli byste dbát o to, abyste měli tohoto vitaminu dostatek. Nemusíte se zároveň obávat toho, že by nevratné poruchy nastaly po krátkodobém deficitu. Naopak, tělo vám včas sdělí, že je s tím třeba něco dělat. Jen tyto signály nesmíte propásnout.

Studie publikovaná v časopise Neurology uvádí, že pacienty s nedostatkem vitaminu B12 obvykle trápí nespecifická bolest a další senzorické symptomy. Většina účastníků studie popisovala senzorické příznaky na končetinách (76 %) a také neurčitou bolest těla (82 %).

Foto: Shutterstock

Může to skončit špatně

Ukázalo se, že velký nedostatek vitaminu B12 mají především lidé, kteří popisují chronickou bolest a další nespecifické senzorické příznaky.

Vitamin B12 souvisí s výživovým deficitem, a tak se může takto na počátku projevovat,” uvádí studie. “Je nutné to řešit, aby nedošlo k progresi v neuropatii, myelopatii a demenci.

Nedostatek vitaminu B12 v těle nemusí být dán tím, že byste ho nekonzumovali dostatek ve stravě, byť jde o nejčastější důvod. Může se ale stát i to, že navzdory jeho dostatečnému příjmu ho tělo nedokáže náležitě absorbovat.

Zejména u starších osob je deficit vitaminu B12 poměrně častým jevem. Lidské tělo přitom tuto látku potřebuje, aby mohlo tvořit červené krvinky, nervy, DNA a plnit celou řadu dalších funkcí. Rozhodně tak nejde o nějaký příjemný bonus navíc, ale zcela esenciální potřebu.

Další příznaky nedostatku vitaminu B12:

  • Extrémní únava.
  • Bledá kůže.
  • Bolest hlavy.
  • Bušení srdce.
  • Ztráta chuti a hmotnosti.
  • Dušnost.
  • Nedostatek energie.

Foto: Shutterstock, zdroj: Neurology

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
mhad
mhad
5 měsíců

A nešlo by to přeložit do češtiny – nespecifické senzorické příznaky – a kde ten B 12 v přírodě maji?

Iris
Iris
5 měsíců
Reply to  mhad

Ona to nejdřív vrazí do překladače a pak to opíše, přičemž změní několik slov, aby to nebylo tak zřejmé – v tom horším případě smíchá dohromady 2 a více článků, čímž vznikají tyto bezobsažné literární skvosty…vždyť ona ani pořádně neví, o čem píše – hlavně ten poslední odstavec – to je fakt nářez! Shrnutí – B12 je potřebný pro regulaci a správnou funkci nervové soustavy a tím má vlastně vliv na veškeré funkce organismu. Provází anémii => bledá kůže, únava, dušnost, nechutenství a úbytek váhy. Zhoršená chůze. B12 najdete v mase (nejvíc v játrech), vejcích, mléce a droždí. Zlikvidovat ho… Číst vice »