Deficit vitaminu B12 vede k závažným poruchám. Lékařka popsala zvláštní příznak na noze, Babinského reflex

Pokud se vaše tělo musí delší dobu vypořádávat s nedostatkem vitaminu B12, může to vést k nenapravitelným škodám, zejména potom neurologickým komplikacím. Tuto látku totiž tělo ke svému fungování potřebuje. Jak ale poznat, že ji nemá dostatečné množství?

Reflex na noze

Podle lékařky Laurence Knott se v důsledku deficitu vitaminu B12 může objevit nebezpečná anémie. Příznaky v takovém případě obvykle gradují. Jako jeden z prvních indikátorů se objeví letargie a netečnost, dále potom průjem nebo hladký jazyk. V případě, že už byly zasaženy nervy, můžete pocítit svalovou slabost.

Později se pak může objevit takzvaný Babinského reflex. Ten spočívá v tom, že když se zespodu dotknete chodidla, váš palec vystřelí vzhůru, zatímco zbylé prsty na noze poklesnou. Tento reflex je normální u dětí do dvou let, ovšem u dospělých jde o poměrně jednoznačný důkaz postiženého centrálního nervového systému.

Foto: Shutterstock

Jak doplnit vitamin B12

Ve vážných případech může u pacientů dojít k srdečnímu selhání nebo hepatomegalii, tedy zvětšení jater. Diagnóza je v takovém případě poměrně jednoduchá. Stačí změřit sérovou hladinu vitaminu B12 v krvi. Hodnoty pod 150 ng/l obvykle představují deficit. Vzhledem k důležitosti této látky není od věci si nechat občas její hladinu změřit.

Vitamin B12 lze dobře doplnit stravou, která je na něj bohatá. Jde především o mléko, drůbež, ryby a vejce. V případě zjištěného nedostatku byste ale měli sáhnout i po nějakém z doplňků stravy, byť ideálně až po konzultaci s lékařem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments