Typická bolest hlavy, která provází vysoký cholesterol. Pokud máte tento pocit v hlavě, rychle jednejte

Zrádnost vysokého cholesterolu se nedá dostatečně zdůraznit. Tento stav je jednoduše odsouzen k tomu, aby byl lidmi podceňován. Diagnózu totiž obvykle stanoví lékař na základě laboratorních výsledků, ale pacienta vůbec nic nebolí ani neomezuje. Tedy až do chvíle, kdy to začne být špatné a cholesterol může způsobit velké komplikace. To už ale také může být pozdě.

Příznaky bývají skryté

Jedním z příznaků, kdy tělo volá o pomoc, je také zvláštní pocit v hlavě, který provází bolest. Tímto způsobem se může ozývat vysoký cholesterol, jenž je obvykle způsoben nezdravým životním stylem, ve kterém chybí pohyb a naopak přebývají nezdravá jídla.

Vysoký cholesterol příliš mnoho symptomů nemá, a právě v tom spočívá ten největší problém. “Obvykle nejsou žádné typické příznaky, že máte vysoký cholesterol, a proto je dobré nechat se odborně vyšetřit. Jde o skrytý rizikový faktor, který znamená, že se něco děje, aniž bychom o tom věděli,” uvádí British Heart Founadtion.

Uskupení nemocnic Medicover Hospitals nicméně uvádí, že jedním z příznaků je nepříjemná bolest v zadní části hlavy. Právě ta může být jedním z varovných signálů. “Zablokování cév v oblasti hlavy způsobuje bolest v zadní části hlavy. Dochází k tomu, když se cévy ucpou cholesterolovým plakem. Pokud tento problém nedostanete pod kontrolu, mohou cévy prasknout a způsobit mrtvici.

Některé provedené studie ale zjistily také to, že se vysoký cholesterol může projevovat bolestí i na jiných částech těla. Například v dolní části zad.

Foto: Shutterstock

Faktory vysokého cholesterolu

Pro snížení cholesterolu obvykle stačí změnit životní styl, tedy zařadit více pohybu, začít se zdravě stravovat či přestat kouřit a pít alkohol. Pravdou ale je, že existují také faktory, které nelze ovlivnit.

  • Stárnutí.
  • Nemoc ledvin nebo jater.
  • Nesprávná funkce štítné žlázy.
  • Vrozená hypercholesterolemie
  • Pohlaví.
  • Etnický původ.

Foto: Shutterstock, zdroje: Mayo Clinic, Healthline

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments