Deficit vitaminu D může skončit špatně. Lékaři uvedli znamení, kterým se projeví po probuzení. Pak je nutné ho doplnit

Není možná důležitějšího vitaminu v těle, než je právě vitamin D. Ten je doslova zásadní pro vaše zdraví, protože pomáhá regulovat množství vápníku a fosfátu v organismu. Bez toho se neobejdou vaše kosti a zuby, které jinak nebudou zdravé.

Zima vitamin D likviduje

Pakliže trávíte hodně času uvnitř, což je v zimním období obvyklé, měli byste se poohlédnout po způsobu, jak vitamin D doplnit. Doporučená denní dávka činí 10 mikrogramů. V letním období většina lidí dokáže získat dostatek této látky přirozeným způsobem ze slunečního záření a vyvážené stravy.

Nedostatek vitaminu D se dlouho nemusí nijak projevovat. Může ale vyústit v oslabení imunitního systému, což vede k častější nemocnosti. Jednoduše budete snadnějším terčem pro nejrůznější viry a bakterie. To si ale mnozí nespojí s tím, že jim schází důležitá látka.

S tím, jak se deficit vitaminu D prohlubuje, se však příznaky zhoršují. To obvykle vyústí v určitý diskomfort. “Znamení nedostatku vitaminu D mohou být komplikovaná, protože je často připíšeme jen ročnímu období,” uvádí nutriční specialistka Serena Coan pro deník Express.

Foto: Shutterstock

Ranní příznak

Mezi hlavní indikátory toho, že máte vitaminu D nedostatek, patří například ztráta vlasů, pravidelné nachlazení, pomalé hojení ran a celkový pocit nepohody.

To vše jsou poměrně neurčité příznaky. Ovšem jeden z nich by měl být přeci jen vypovídající. Pokud se po celé noci spánku probudíte ráno unavení, je to dost pravděpodobně důsledek nedostatku vitaminu D. Může to být i projev závažnějšího onemocnění, ale každopádně je takovou situaci třeba řešit.

Když už je nedostatek vitaminu D skutečně značný, začne se projevovat bolestí ve svalech, kloubech a kostech, což je dáno nízkým množstvím vápníku v těle. Takovýto typ symptomů je ale většinou důsledkem mnohaletého deficitu.

Foto: Shutterstock, zdroje: Mayo Clinic, Express, Medlineplus

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments