Oblíbený lék na bolest má řadu vážných vedlejších účinků. Lidé ho přitom užívají ve velkém

Řada lidí má ve zvyku sebemenší tělesné potíže hasit některým z volně dostupných léků na bolest a horečku. Mezi ty nejoblíbenější patří ibuprofen. Ten mají mnozí neustále po ruce a růžové pilulky zobou se značnou frekvencí, a to klidně i dlouhodobě.

Zpozorněte na toaletě

Navzdory tomu, že je ibuprofen, u nás nejčastěji známý jako ibalgin, k dostání bez receptu, neznamená to, že byste ho měli užívat nekontrolovaně. Pokud ho berete delší dobu, měli byste se poradit s lékařem. Stejně tak je potřeba znát vedlejší účinky tohoto léku.

Některé nežádoucí účinky vás přitom zprvu nemusí nijak omezovat a trápit. Přesto byste si jich měli všímat. Objevit se mohou například na toaletě a je třeba je brát jako varovná znamení. A která to jsou?

  • Zakalená moč.
  • Krev v moči.
  • Menší objem moči.
  • Průjem.
  • Tmavá stolice.
  • Střevní problémy.
Foto: Shutterstock

Závažné krvácení

Zejména komplikace s močením v důsledku užívání ibuprofenu nelze brát na lehkou váhu. Podle serveru britské zdravotnické služby NHS může neschopnost se vymočit značit ledvinový problém.

Podle studie publikované v časopise Clinical Gastroenterology and Hepatology mají lidé užívající vyšší dávky ibuprofenu vyšší pravděpodobnost krvácení do trávicího traktu.

Výzkum uvádí, že významné krvácení může být pozorováno do tří dnů po začátku léčby ibuprofenem, a to i u jinak zdravých jedinců.

Mezi další vedlejší účinky ibuprofenu patří bolest hlavy, malátnost, závrať, zvracení nebo porucha trávení. Vyskytují se přibližně u jednoho člověka ze sta.

Foto: Shutterstock, zdroje: NHS, Express, Clinical Gastroenterology and Hepatology

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments