Dejte dřevo do krbu speciálním způsobem a bude vám hořet dvakrát déle. Parádní trik ohromil Čechy

I když byly teploty začátkem roku spíše nadprůměrné, zima možná ještě neřekla své poslední slovo. Ještě stále nás mohou překvapit mrazivé dny i noci s teplotami pod bodem mrazu. A potom by možná opět přišel na řadu rozpálený krb, který dokáže naše domovy nejen prohřát, ale i nebývale zútulnit.

Co ale dělat, pokud dřevo hoří příliš rychle a vy musíte stále častěji přikládat? Sepsali jsme pár tipů, jak tomuhle nešvaru předcházet. Některé jsou známé více, jiné méně a třeba pomohou těm z vás, kteří nejsou v této disciplíně příliš kovaní.

Pozor na vlhké dřevo a zavřenou klapku

Spalujte jen pořádně vysušené dřevo s obsahem vlhkosti nižším než 20%. Takové dřevo hoří déle, při vyšších teplotách a s menším množstvím kouře a kreosotu.

Nejdříve vždy otevřete krbovou klapku. Rozdělávat oheň v krbu, jehož klapka je zavřená, je nebezpečné. Místnost může naplnit kouř a oxid uhličitý.

Oproti tomu otevřená klapka umožňuje krbu nasávat kyslík a zajišťuje tím tah pro palivo i delší hoření ohně. Otevřete i všechny vnější větrací otvory kolem krbu pro lepší proudění vzduchu.

Foto: Shutterstock

Zahřejte kouřovod

Zahřejte i kouřovod, protože rozdělávat oheň uvnitř studeného komína může být náročné. Stejný účinek, který způsobí, že se v předehřáté troubě jídlo peče rovnoměrněji, má i rozehřátí kouřovodu. Zapalte konec svinutých novin a držte je pod kouřovodem, dokud neucítíte, že se tah obrací a kouř stoupá komínem vzhůru. V té chvíli nastává čas rozdělat oheň.

Lépe shora dolů

Pokud chcete, aby váš oheň hořel déle, rozdělejte ho shora dolů. Shromážděte velké kusy polen do vodorovné řady vedle sebe ve spodní části roštu směrem dopředu. Na ně pak položte řadu menších polen pod úhlem 90 stupňů. Nakonec nahoru přidejte podpal, což jsou nejmenší polínka nebo menší kousky větviček. Přidejte několik vrstev podpalu a každou vrstvu překřižte. To umožní proudění vzduchu a oheň pak hoří déle.

Nezapomeňte pravidelně odstraňovat přebytečný popel z ohniště. Mohl by udusit plameny a snížit účinnost ohně. Tenká vrstva ale není na škodu, protože pomáhá udržet teplo.

A potom už si jen vezměte svůj oblíbený nápoj nebo knihu a relaxujte. Váš krb by měl poskytovat 8 – 10 hodin tepla.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments