Dejte v zimě na ovocné stromy pavouky. Zkušení zahrádkáři prozradili tajný fígl

Nesnášíte pavouky? Jestli pěstujete ovocné stromy, měli byste se s těmito osminožci hodně rychle spřátelit – mohou vám totiž na zahradě odvést spoustu dobré práce. Zvlášť teď přes zimu!

Pavouci přinášejí peníze… že je to jen pověra?

Říká se, že pavouky si doma máte hýčkat, protože přinášejí peníze. Nejspíš je to jen pověra. Ale některé druhy se rozhodně nevyplatí likvidovat, zvlášť když se usídlili na vaší zahradě. Existují totiž pavouci, kteří dokáží vaše hrušně ochránit před mšicemi a dalšími parazity.

Nasaďte si na zahradu pavouky, kteří přežijí i naši zimu

Abyste své ovocné stromy ochránili před zhoubným vlivem mšic, budete na ně muset nasadit predátora, který je zlikviduje. Nejlepší je, pokud mšice odstraníte během zimních měsíců, kdy nejsou aktivní a predátorský hmyz má usnadněnou práci.

Proto je potřeba vybrat takové pavouky, kteří bez obtíží přežijí středoevropskou zimu a nedělá jim problém lovit i v chladném počasí.

Seznamte se: Listovník obecný a šplhalka keřová

Už z jmen těchto dvou pavouků je docela zřejmé, že se jim líbí v prostředí stromů a keřů. Šplh po kůře stromů či po listech pro ně nepředstavuje žádnou překážku – především tehdy, když cítí kořist, pro kterou si mohou dojít.

Oba tyto pavoučí druhy přežijí i mírné mrazy a svou aktivitou dokáží zbavit ovocné stromy škůdců. České výzkumy probíhaly na hrušních a měly velmi dobré výsledky.

Foto: Shutterstock

Proč používat pavouky?

Možná se ptáte, proč si do zahrady nasazovat pavouky. Je to jedna z cest, jak pěstovat ovoce ekologicky. Proti mšicím či dalším škůdcům byste totiž stromy museli chemicky ošetřovat a do jeho kůry či kořenového systému zanesete spoustu chemických prostředků, které mohou ovlivnit vaše ovoce, ale také působit na půdu či kvalitu podzemní vody. Přirozený způsob jak likvidovat škůdce pomocí jejich predátorů je tedy mnohem šetrnější, než využívání chemie.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments