Důchodci mají řidičák a auto odevzdat dobrovolně. Obdrží za to lístky na autobus zdarma

Aktuálně se poměrně vehementně řeší důležité téma, a to je větší míra regulace řidičů na silnicích. A to na celoevropské úrovni. Důvodem je především skutečnost, že se příliš nedaří srážet počet nehod, zejména potom těch fatálních.

Už to nemusí být ono

Padají proto nejrůznější návrhy. Jedním z těch aktuálních je třeba to, že by měl být regulován provoz v noci, kdy by nesměli řídit takzvaní noví řidiči, kteří mají oprávnění teprve krátce.

Už nějakou dobu se mluví také o omezení seniorů na silnicích. Příslušné úpravy už se připravují, přičemž by mohly platit do několika let. Jde především o to, že lidé starší 70 let by se měli podrobovat náročnějším testům a zkouškám, a to s cílem zjistit, zda mají stále veškeré potřebné schopnosti, které pro bezpeční řízení potřebují.

Doba dožití se totiž neustále prodlužuje, a tak nejsou žádnou výjimkou řidiči starší 80 let nebo dokonce 90 let. Tam už přeci jen každý cítí, že to není pravé ořechové. Obzvlášť, když je to ještě podepřeno případy, kdy podobní řidiči ztratí orientaci a jedou klidně desítky kilometrů na dálnici v protisměru.

Foto: Shutterstock

Příjemná motivace funguje

Někde už se každopádně rozhodli řešit to vlastními prostředky. Některá německá města proto vyzývají seniory, aby zašli na úřad a odevzdali svůj řidičský průkaz dobrovolně. A spolu s tím pochopitelně i odstavili svůj vůz. Odměnou jim potom je využívání veřejné dopravy zdarma. Takto to funguje například v Leverkusenu nebo Hannoveru, jak uvádí server Focus.

To se nejeví jako špatné řešení, byť v některých městech dostanou důchodci možnost používat hromadnou dopravu bezplatně na pouhý rok. Je potom otázkou, jak motivační by to bylo případně v České republice. Zde totiž už dnes na řadě míst platí, že senioři od určitého věku jezdí zcela zdarma. Mimo jiné i v Praze.

Čtěte také: Stát chytá důchodce v Česku do velké pasti. Spadnou do ní skoro všichni a okamžitě přijdou o velký balík peněz

Může to však být náznak cesty, kdy dochází k pozitivní motivaci důchodců k tomu, aby přestali řídit. Lze si představit i jiné bonifikace, jako je například zvýhodněný odkup vozidla, případně příspěvky na využívání taxi apod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bram Snuker
Bram Snuker
5 měsíců

Když není kráva podojena,je taky nasraná, že paní Štěpánková

Last edited 5 měsíců by Bram Snuker