Demenci prozradí spolehlivý 5minutový test. Zjistěte, zda váš mozek nedegeneruje

Obvykle považujeme demenci za problém starších lidí. A skutečně je odhalena nejčastěji právě u věkové skupiny nad 65 let. To ale neznamená, že se její první znaky nezačnou ozývat podstatně dříve. Ostatně, nejsou výjimkou ani pacienti, kteří se s touto diagnózou potýkají po čtyřicátém roce života.

Rychlý test

Lékař Gary Barlett teď prozradil test, který odborníci používají pro prvotní seznámení se s pacientem. Jeho výsledky jsou překvapivě spolehlivé v tom ohledu, že pokud ho neuděláte, je docela pravděpodobné, že s vaším mozkem není něco v pořádku.

Jde o šestibodový test, po jehož absolvování by ti neúspěšní měli raději vyhledat lékařskou pomoc, která provede další vyšetření.

  • Jaký je rok? (správně: 0 bodů, špatně: 4 body)
  • Jaký je měsíc? (správně: 0 bodů, špatně: 3 body)
  • Následně dejte testovanému adresu sestávající z pěti částí. Příkladem může být Petr, Novák, 35, Hlavní, Brno.
  • Jaký je přibližně čas? (správně: 0 bodů, špatně: 3 body)
  • Počítejte pozpátku od 20 do jedné. (správně: 0 bodů, špatně: jedna chyba 2 body, více chyb 4 body)
  • Vyjmenujte měsíce v roce pozpátku. (správně: 0 bodů, špatně: jedna chyba 2 body, více chyb 4 body)
  • Zopakujte adresu. (správně: 0 bodů, špatně: jedna chyba 2 body, dvě chyby 4 body, tři chyby 8 bodů, vše špatně 10 bodů)

A jak test vyhodnotit. Je to opět jednoduché. Čím vyšší skóre, tím hůře, maximem je přitom 28 bodů. Pokud dotyčný zaznamená 7 a méně bodů, jde o normální výsledek. Pokud má 8 a více bodů, měl by již zpozornět a vyhledat raději specialistu.

Foto: Shutterstock

Další příznaky demence

Podle odborníků se změny v mozku projevují především na krátkodobé paměti. Pokud tak někdo začne zapomínat nedávné události nebo konverzace, může jít o známku počínající demence. Může také zapomínat důležitá data, případně se ptát na opakující otázky. Lze také pozorovat změny v chování.

Zmatenost může vést také k problémům s vnímáním času, případně zpracováním informací. Člověk může zapomínat slova a mít potíže s vyjadřováním. Velmi častá je také ztráta orientačního smyslu, kdy se pak dotyčný klidně ztratí v prostředí, které dobře zná.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
2 let

Slabý test,chybu udělá člověk s těžkou demencí.Chybi mi tam test s hodinami a na zapomínání jmen ,výrazu a synononym.Jak píšete problémy s vyjadřováním, zapomínání pro co vlastně člověk někam zašel.Chápu že na všechny vyjmenované potíže lze těžko vytvořit test.Kdykoli své lékařce řeknu že pozoruji počínající demenci odbyde mě s tím že je to normální jev, že to má taky.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jiří

Posuzování demence podle nějakých testů je vůbec ošidné. Doktoři na to mají tabulky, jenže to chce u toho i přemýšlet – několik jsem jich absolvovala s mojí matkou a protože ji znám léta, tak mi bylo jasné, na čem pohoří – některé věci by nedala “podle tabulek” ani ve 40 – to by už ale musela být 42 let dementní – a to není. Jeden příklad za všechny – měla odečítat od sta 7 – a tak počítala 100 – 7 = 93, 93 – 7…(93 – 3 = 90 – 4 = 86) …= 86 a tak to šlo… Číst vice »

Irena
Irena
2 let

A pak budete mít smrad z octu😊