Děsivá zpráva OSN o drogové epidemii. Ještě nikdy nefetovalo tolik lidí jako teď

Ještě nikdy nebralo drogy tolik lidí jako dnes. Vyplývá to ze světové zprávy o drogách, kterou dnes zveřejnila organizace OSN. Má určitý odstup, takže se věnuje roku 2016, kdy alespoň jednou drogu požilo 275 milionů žen a mužů. To je o 25 milionů nebo 10 % více než v předchozím roce.

Nezvýšila se ale jen konzumace, nýbrž také nabídka nelegálních látek. “Je to rok rekordů,” uvedla drogová expertka OSN, Angela Me, při prezentaci zprávy. Například výroba oblíbeného kokainu stoupla na rekordních 1410. Sílícími odbytišti této látky se přitom stává Asie a Afrika. Také výroba opia dosáhla rekordu v podobě 10.500 tun. Centrem obchodu s opiem zůstává tradičně Afghanistán.

Stále více fetují starší

Jsou to přitom právě opiáty, které působí celosvětově největší škody. Celých 76 % úmrtí způsobených konzumací drog mají na svědomí léky na předpis. Především Spojené státy americké momentálně trpí opiátovou epidemií.

Světově nejužívanější drogou zůstalo nicméně konopí. V roce 2016 ho vyzkoušelo 192 milionů lidí, tedy o 16 % více. Spotřeba narostla především v USA, kde v některých státech došlo k legalizaci této drogy.

Znepokojujícím zjištěním je také to, že s drogami neexperimentují pouze mladí, ale velmi silně roste užívání ve věkové skupině osob starších 40 let.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments