Dětskou skoliózu není radno podceňovat

Dětskou skoliózu můžeme u ratolestí zpozorovat zpravidla v jejich pubertálním věku, což je období, ve kterém dítě velmi rychle roste – jeho kosti rostou rychleji, nežli svaly stačí sílit, takže nedokážou zajistit páteř v napřímené poloze proti gravitační síle.

Vadou v držení těla trpí třetina dětí

Podle odborníků trpí nějakou vadou v držení těla celá jedna třetina dětí v předškolním věku. Když se nad tím zamyslíte, není to až tak málo a rozhodně před těmito fakty nelze zavírat oči.

Dobrou zprávou je, že v drtivé většině případů tyto vady v držení těla samy od sebe zmizí, což vás jakožto rodiče určitě alespoň částečně uklidní. Bohužel nutno dodat, že ačkoli drobné vady v držení těla vymizí, vlivem sezení, nedostatku pohybu a těžkým aktovkám, které děti nosí na zádech, přibývá stále více malých pacientů, kteří mají dětskou skoliózu.

U dětí je důležitý pohyb

Jakýsi zlomový okamžik nastává ve chvíli, kdy dítko nastoupí do první třídy, kde je nuceno celé dopoledne sedět v lavici. Tuto skutečnost by rodiče měli kompenzovat tím, že dítěti zajistí dostatek pohybu ve volném čase.

Paradoxem je, že ačkoli si většina rodičů myslí, že proti dětské skolióze pomůže drahá a kvalitní židle, ve skutečnosti je to právě pohyb, které děti potřebují ze všeho nejvíce. Odborníci proto rodičům radí, aby děti vedli k pohybu. Někteří dokonce doporučují, aby rodiče dětem dovolili učit se v leže na zemi místo toho, aby u učení seděli na židli.

Pozor na aktovku

Pozor byste si měli dát i a aktovku, kterou dítě každý den nosí na zádech. Výběr dětské školní aktovky podléhá celá řadě pravidel. Důležité je sledovat hmotnost, kdy platí, že tím lehčí aktovka, tím lepší – ideálně by se hmotnost aktovky měla pohybovat v rozmezí cca 800 až 1200 gramů.

Sledujte i anatomické tvarování aktovky, chybět by nemělo ergonomické polstrování na zádech a aktovka by v ideálním případě měla disponovat širokými ramenními pásy.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.