Díra v umyvadle pod kohoutkem má klíčovou roli. Vyžaduje péči, jinak si zaděláte na problémy

Pod kohoutkem, na zadní části umyvadla, je ještě jeden malý otvor, o kterém většinou moc nepřemýšlíme.  Abyste mohli udržovat vaše umyvadlo čisté a voňavé, je ale důležité vědět, jak funguje. A také, jak se o něj starat.

Správně se mu říká přepadový otvor, protože chrání umyvadlo před zaplavením. Pokud byste třeba zapomněli vypnout vodu, může vás zachránit před vytopením koupelny. Tohle možná není až tak překvapivá informace, ale ne každý je zvyklý se o tento malý otvor starat.

Čistěte ho kartáčem a horkou vodou

Víme o něm, ale spíše si ho nevšímáme. Když myjeme umyvadlo, často ho jen tak obkroužíme. Ale koupelna je poměrně vlhké a teplé místo, kde se daří plísním i bakteriím. A poslední, co bychom si měli přát, je situace, kdy se tento záložní odtok ucpe. Nebo se z něj stane semeniště nečistot.

Ještě nikdy jste přepad nečistili? Nachystejte si kartáč, kterým čistíte dřez. Dále trychtýř z materiálu, který vydrží teplo, ale nevede ho, třeba ze silikonu a 2 – 3 litry horké vody. Kartáč vsuňte do otvoru a několikrát s ním pohybujte tam a zpět, abyste odstranili co nejvíc nečistot a usazenin.

Nemáte-li žádný vhodný kartáč, pomozte si smotaným namočeným hadříkem z mikrovlákna. Potom zastrčte do přepadu trychtýř a pomalu jím nalévejte dovnitř horkou vodu, abyste spláchli všechny usazeniny.

Foto: Shutterstock

Proti zápachu soda s octem

Pokud už se stalo, že se z přepadu line nepříjemný zápach, pomůže vám jedlá soda a ocet. Opět použijte trychtýř, zasuňte ho dovnitř a nasypte do něj šálek jedlé sody. Potom ji opatrně zalijte octem. Bude to šumět, ať vás to nevyděsí. Asi 15 minut nechte směs působit, aby měla čas rozvinout své desinfekční účinky. Nakonec vše propláchněte 2 litry horké vody.

Následně neopomínejte i tento malý otvor pravidelně čistit. Nedostává se do něj totiž jen čistá voda. Při umývání rukou, čištění zubů nebo praní drobného prádla i zbytky mýdel, pasty, pracích prostředků a nečistot. Samozřejmě, pokud váš přepad s ničím takovým do styku nepřichází, frekvence čištění nemusí být tak častá.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments