Důchodci v Česku jsou v koncích. Stát jim začne účtovat speciální poplatky

Kdo by očekával, že stát se bude snažit ulehčovat důchodcům život a vycházet jim ve všem vstříc, ten by byl na omylu. Naopak, už na rok 2025 se chystá poměrně zásadní změna, která je potenciálně připraví o peníze. Dojde totiž k tomu, že se zpoplatní určitá lejstra, která penzistům chodí.

Bylo to opravdu nutné?

V rámci novely o důchodovém pojištění rozhodlo Ministerstvo práce a sociálních věcí o řadě novinek. Jednou z těch méně populárních bude zcela jistě to, že informace o navýšení důchodu, takzvané valorizaci, bude zpoplatněná, pokud k jejímu odeslání dojde poštovní neboli papírovou cestou. Poplatek by přitom měl dosáhnout výše ceny poštovní služby.

Stejně jako banky se snaží přimět své klienty k tomu, aby s nimi nekomunikovali na pobočkách, ale prostřednictvím internetového a mobilního bankovnictví, také stát chce své důchodce dotlačit k digitální komunikaci. Je nicméně otázkou, zda je to vůči seniorům, kteří často nepracují s počítačem, vhodné.

Důchodci by o informaci o valorizaci penzí neměli přijít. Pouze jim dorazí jiným způsobem, než byli zvyklí. Mohou požádat o zasílání do datové schránky nebo si ji najdou na svém účtu v portálu České správy sociálního zabezpečení.

Foto: Shutterstock

Nemají pro to pochopení

Pakliže byste trvali na tom, že vám má být zasíláno vyrozumění poštou v papírové podobě, potom budete muset navštívit některou z poboček ČSSZ a zde si to vyžádat vyplněním speciálního formuláře. Jak už ale bylo uvedeno, tato služba bude od příštího roku zpoplatněna. Částka vám bude stržena z důchodu.

Čtěte také: Tak to prasklo. Důchodci v Česku v roce 2024 poprvé v historii přijdou o peníze. Stát jim je sebere

Nejsem zvědavá na nějaké emaily. Na stará kolena se to opravdu učit nehodlám. Nechápu, proč mi ten papír nemohou poslat jako vždy poštou,” zlobí se paní Anežka, které je 75 let. Řada důchodců reaguje obdobně. Podle nich tady stát šetří na nesprávném místě. Ministerstvo však argumentuje, že ušetří miliony korun. Mnozí ovšem pochybují, zda v tomto ohledu vzal stát digitalizaci za ten správný konec.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Matěj 56 let
Matěj 56 let
1 měsíc

Bože to je keců. A mají lidi povinnost platit z daní něčí lenost? Dnešnķ důchodci měli minimálně 30 let na to se s e-mailem naučit. A i kdyby ne. K čemu jim je informace o zvýšení důchodu. Neumí si to vypočítat. Doufám, že bude zpoplatněn i roznost a výplata peněz osobně. Proč mám v době bank a debetních karet platit líným lidem pošťačku. Ať se za to platí. Stejně důchoci davají pošťákům všimné. Neznám nikoho kdo by neměl. Důchodci mají zlatý život. Každý rok stát důchod valorizuje o inflaci. Slovy jejich oblíbence “kdo na to má”. Zaměstnancům podnikatelé nic nevalorizují,… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 měsíc

Důchodci jsou nyní při horlivém budování polistopadové diktatury pod kuratelou Bruselu prostě nadbyteční, přednost má posílání mnohamiliardových balíků peněz na Ukrajinu, kde zbytečně shoří ve válečném požáru, přednost mají další škůdcovské aktivity, na něž padnou bilióny korun, jako např. podvodný projekt Green deal nebo morálně zvrácený Migrační pakt a další lumpárny a podvody tak, aby vláda Fialy mohla maximalizovat svůj škůdcovský potenciál. Takže důchodci mají smůlu, ovšem ruku na srdce – kolik důchodců se nechalo utáhnout na vařené nudli nenávistné protibabišovské hysterie a volili tito důchodci partaje z vládní pětikoalice ? Tito starobní voliči to pokazili sobě a i nám… Číst vice »

Miroslav
Miroslav
1 měsíc

Naše republika se točí jen kolem důchodců a Ukrajině to je hnus. Já vidím jak se mají důchodci špatně. To co mají zdaleka mladí nemají a musí také makat jak “makali” oni chudáci důchodci. Že se nestydíte vy důchodci okrádá stát fuj.

Eva
Eva
1 měsíc

Víte co,seberte cikanum sociální dávky,kteri nechteji dělat,seberte dávky UK,snizte si vase abnormální nestydate platy a vynechte důchodce!!!Kdyby nebylo duchodcu,kteri vsechno vybudovali, a vy vsechno už rozprodali a .. .!! Tak má stát uplne💩.Jo,důchodci jsou ta nejsnazsi obet,na ktere se můžete hojit.Okradat duchodce to vám jde,ale vyhazovat peníze oknem,na to jste velci machři.Jak se rika- VSEHO DO CASU!!!!

Matěj 56 let
Matěj 56 let
1 měsíc
Reply to  Eva

Co vybudovali? Po komunismu měl naš stát strukturarní dluh a zaostaval za 40 let. Dnešní důchodce si neumí představit jak mladí musi makat. Kdysi se pracovalo jako. Kdo mohl okradal firmu o materiál a pokud si to zařídil tak.v pracovní době stavěl baraky a chaty. Dnešní mladí jsou chudáci a ještě z daní musí platit dárečky pro různé silné volební skupiny.

Stepanka
Stepanka
1 měsíc

Co si To zas vymýšlejí, kde chtěj ty důchodce ještě odrbat. Fakt to už přesahuje všechny meze slušného jednání. Místo aby jim, ulevily, tak jim odrbou. Fialovej hnus

Hana Nesvadbová
Hana Nesvadbová
1 měsíc

Je to vláda zlodějů. Už neví jak si namastit svoje konta. Tak to berou důchodcům. Záměrte se na pováleče a na ty co nechtějí dělat. A neposílejte peníze kam nemáte.

Jarmila
Jarmila
1 měsíc

Naše vláda si hodně plete pojmy!!!ví vůbec že vláda je za Naše peníze a pro nás?a že to není opačně? VLÁDO MÁTE SE HODNĚ ZA CO STYDĚT!!!!!