Díry v koši na prádlo mají speciální úlohu. Češi o tom ale stále netuší a vybírají si špatně

Umíte si správě vybrat koš na prádlo? Možná vás ta otázka překvapila – je přece jedno, v čem prádlo přenáším, řeknete si. Ale tak úplně jedno to není, existují zásady, kterými byste se při výběru koše na prádlo měli řídit.

Víte, na co jsou průduchy v prádelním koši?

Když budete kupovat koš vyloženě určený na prádlo, vždycky v něm budou různé otvory a průduchy, nejčastěji po stranách. Není to jen tak, má to svůj důvod.

Prádlo by totiž vždycky mělo mít možnost v prádelním koši větrat. Když ho přenášíte jen z pračky do sušičky, asi se nic nestane, když těch pár minut nebude mít přísun vzduchu, ale rozhodně ani neuškodí, když tomu tak bude.

Na druhou stranu může se stát, že potřebujete mokré prádlo vytažené z pračky chvíli nechat v koši, než ho pověsíte, anebo v něm jste zvyklí nechávat prádlo, které už je suché, ale ještě čeká na vyžehlení. V obou případech je potřeba, aby měl koš větrací průduchy, díky kterým se na prádle neuchytí plísně a nebude zatuchávat.

Pozor na proutěné koše

Jestli je něco na uskladňování nebo přenos mokrého prádla absolutně nevhodné, pak jsou to různé proutěné koše. V takovém případě do nich sice proudí vzduch, což jak jsme si řekli, je potřeba, ale materiál koše rychle navlhne a velmi brzo se v něm začnou tvořit plísně. Prvně je nemusíte ani okem vidět, ale budou se šířit i na prádlo.

Při výběru prádelního koše tedy volte takový, který bude z vhodného materiálu.

Foto: Shutterstock

Vyskládané komínky? Lepší je oblečení na ramínku

Když už jsme u toho větrání, zmiňme ještě, že oblečení nám může zatuchnout i ve skříni. Pokud je nevětraná a je v ní natlačeno hodně kousků oblečení, brzy se může stát, že ji otevřete a ucítíte dobře známý pach.

Dá se toho vyvarovat třeba tím, že nebudete mít ve skříni staré kousky, které už nenosíte. Když budete jednotlivé kusy oblečení pravidelně nosit a prát, ve skříni nezatuchnou. Je dobré také skříň občas nechat otevřenou, aby se v ní vyměnil vzduch.

A obecně oblečení spíše prospěje, když bude viset na ramínkách, než když bude vyskládané v komínku, kde nemůže dýchat. Příjemnější vůni ve skříni pak napomáhají různé polštářky napuštěné vonnými esencemi.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments