Dna neboli pakostnice dokáže zcela zdeformovat klouby. Osvojte si metody, jak její projevy zmírnit

Dna neboli onemocnění králů, jak se jí dříve říkalo, je metabolické onemocnění projevující se zánětem kloubů. Nejčastěji se s ní potýká věková hranice kolem 40. roku života. Postihuje ženy před menopauzou a muže ve středním věku. Podstatou nemoci je nadměrné množství kyseliny močové v krvi, která se usazuje v kloubech. Jedná se o bolestivé záněty, zhoršující kvalitu života. Pojďte se s námi podívat na několik tipů, jak lze obtíže zmírnit.

Léky jako základ

Než se pustíte do vlastní léčby pomocí přírodních a dalších přípravků, měli byste prvně navštívit lékaře, který vám předepíše potřebné léky. V opačném případě by se váš stav mohl začít rychle zhoršovat. Lékař vám může přepsat hned několik léků.

  • Kolchicin – pomáhá při akutních stavech a při předepsání v nižších dávkách také k léčbě dlouhodobějšího průběhu
  • Allopurinol Milurit, Purinol  – pomáhá omezit tvorbu kyseliny močové
  • Ibuprofen, Ibalgin – pokud trpíte nadměrnou bolestí, může vám lékař předepsat také běžné léky na bolest
V pokročilé fázi je pakostnice patrná na první pohled a je také nesmírně bolestivá. / Foto: Shutterstock

Vhodný jídelníček

Kromě předepsané léčby, případně podpůrných přírodních přípravků, byste měli zvolit také vhodný jídelníček.

Mezi vhodné nápoje patří čaje a čerstvé zeleninové šťávy. Vhodné potraviny jsou například ořechy, luštěniny, celozrnné potraviny a mléčné výrobky. Zjednodušeně řečeno, pokud budete vnímat své vlastní tělo a budete mít snahu jíst zdravě, nemůžete udělat chybu.

Mezi nevhodné a většinou také nezdravé potraviny a nápoje patří alkohol a veškeré sladké nápoje jako jsou limonády. Tělu neprospějete ani zákusky a dalšími sladkostmi. Nevhodné jsou také vnitřnosti a některé mořské plody jako krevety nebo kaviár. Vyvarovat byste se měli také smaženým a mastným jídlům. Vhodné nejsou ani kvasnice.

Přírodní pomoc

Kolem nás roste mnoho zdravých bylinek, které nám pomohou pomoci. Pokud nemáte možnost sami si je nasbírat, doporučuji obrátit se na nejbližší zelenou lékárnu nebo zdravou výživu. Pojďte se teď s námi podívat na několik z nich.

  • Libeček lékařský – lze ho přidat do čaje i do jídla. Libeček pomáhá čistit celé tělo, především krev.
  • Andělika lékařská – pomáhá zlepšovat krevní oběh a metabolismus. Z teplého odvaru můžete udělat obklad na bolavé klouby.
  • Kopřiva dvoudomá – pro někoho plevel, pro jiného poklad při léčbě dny. Kopřiva se výborně hodí na čaj a stejně jako libeček, i ona pomáhá při zánětlivých onemocněních kloubů.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments