Do Česka se dostal hrozně nebezpečný nápoj. Lidé ho tu pijí po litrech, ale neví, že dopadnou hodně zle

Do českých obchodů se dostávají skutečně velmi zajímavé produkty. Kromě těch, u kterých je prokazatelně zjištěna závadnost, protože nevyhovují stanoveným normám, se zde prodává i zboží, které vlastně všechno splňuje, je velmi oblíbené, prodává se ve velkém, a přesto je mimořádně škodlivé.

Všichni to chtějí

Ukazuje se, že současná regulace jednoduše nestačí a dá se velmi jednoduše obejít. Důkazem je aktuální prodejní hit v českých obchodech. Pakliže patříte ke starší generaci, možná jste o něm ještě neslyšeli, ale vězte, že vaše ratolesti to bohatě vykompenzují.

Nejde o nic jiného než nápoj Prime, který přišel ze Spojených států amerických a bere světové trhy doslova útokem. Možná se podivíte, jelikož jste na něj neviděli ani žádnou reklamu v televizi. Ovšem k mladým se dostává úplně jinými kanály, které jsou ještě podstatně účinnější než obyčejné reklamní sdělení.

Když jim to totiž ukáže nějaký ten youtuber, jsou z toho doslova nadšení. A to se teď ve velkém děje. Všichni najednou pijí Prime, jakoby to byl snad nápoj určený pro děti. Jenže pravý opak je pravdou. Ty by se k tomu vůbec neměly dostat.

Foto: Shutterstock

Každý si to může koupit

Z českých škol ovšem proudí vážné informace o tom, že Prime aktuálně pijí téměř všichni, a dost možná v množství, které je mimořádně škodlivé. Jde totiž o energetický nápoj o obsahu 500 ml, což už je samo o sobě problém. Když k tomu navíc přidáte to, že někdo vypije i vícero plechovek, sami uznáte, že to není to pravé ořechové.

Rozbory přitom ukázaly, že v nápoji je dvakrát více kofeinu než v Red Bullu, šestkrát více než v Coca Cole a čtyřikrát více než v šálku velmi silné kávy. Není pak divu, že mladé trápí problémy s usínáním, soustředěností a dalšími aspekty. Vše je důsledek právě konzumace tohoto nápoje.

Čtěte také: V Česku náhle končí klíčová potravina. Výrobce okamžitě zavírá, už si ji nikdy v životě nekoupíte

Odborníci to vidí velmi skepticky. Na místě je rozhodně regulace reklamy na takovéto nápoje, ale případně i samotného prodeje. Ostatně, v některých zemích je prodej energetických nápojů omezen věkovou hranicí 16 let.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radek Ivanic
Radek Ivanic
4 měsíců

Ano je v pet lahvích a je strašné předražený. Můj sin mě požádal jestli bych mu ho koupil. Byla to půl litrová láhev mezi běžnými nápoji. Když jsem doma Skoumal proč jsem platil víc než obvykle zjistil jsem že ten Prime stál 120kc a následně si přečetl v recenzích co obsahuje zděsil jsem se. Můj 12 léty sin je po operaci srdéčka. Ale na štěstí je vše v pořádku. YouTubeři by měli dávat větší pozor nato co těm dětem dnes nabízejí

Petr
4 měsíců

Nikdy jsem nenapsal komentář pod článek, ale toto mne zvedá ze židle. Paní/slečna redaktorka vyplodila cosi o čem nemá zjištěné všechny informace. Buď nemá děti (tudíž nemá informace co a jak je nyní trendy), nebo je v důchodu. V každém případě podle mého čerpala již z jiných článků, co jsem četl nejspíš i já, ale vytáhla si z nich jen to “wow”, aby byla ohodnocena za napsané písmenko… Nápoj Prime, který je našimi youtubery tak komentován je v plastové láhvy a je to rehydratační nápoj. Je na každém rohu a je snadno k dostání. To o čem píšete vy, je… Číst vice »

Milada Beránková
4 měsíců

Několik plechovek? Možná máte pravdu že Prime je škodlivé a není pro děti ale není v plechovkách ale v barevných plastových lahvičkách které děti ještě je všemu sbírají.

Jakub
Jakub
4 měsíců

V tom je zásadní problém tohoto článku, nulový research, ano pití s těmito problémy je skutečně v plechovkách, které jsem ovšem v Česku neviděl snad nikde.
Pití v lahvích, které se tu však vyskstuje, je hydratační nápoj plný kalcia co neobsahuje kofein ani cukr a je prakticky neškodný, akorát obsahuje vysoké množství Kalcia, takže hrozí maximálně situace podobná předávkování banánem nikoliv porucha pozornosti.