V Česku náhle končí klíčová potravina. Výrobce okamžitě zavírá, už si ji nikdy v životě nekoupíte

Z dnešního pohledu už je naprosto jasné, jak obrovskou chybu Česká republika jako taková udělala, když svolila s tím, že zdejší potravinářské firmy ve velkém převezmou zahraniční koncerny. Zprvu se to zdálo jako dobré řešení, ale teď se ukazuje, že jsme prohloupili.

To se nemělo stát

Jistě, velké mezinárodní firmy slibovaly investice do modernizace výroby a také přístup na zahraniční trhy. To se částečně splnilo a některé tuzemské společnosti pod nimi skutečně prosperují. Najde se však nemálo těch, které strádají nebo byly uzavřeny. Často potají, aby se kolem toho moc nenamluvilo.

Avšak v některých případech se to provalí a Češi se dozví, o co definitivně přicházejí. Aktuálně například velká společnost Orkla oznámila velmi podivné rozhodnutí, které má přitom obrovský dopad na český podnik a jeho zaměstnance.

Tento zahraniční holding se totiž rozhodl uzavřít jednu z tuzemských držav, a to velmi známou, u které nebyly žádné pochyby o tom, že sama o sobě prosperuje. Nejde o nic jiného než společnost Znojmia. Její okurky jsou mimořádně oblíbené a pro většinu českých zákazníků jsou první volbou.

Foto: Shutterstock

Všechny vyhodili

Kdyby tak tuto firmu vlastnil třeba český podnikatel, těžko by rozhodl o jejím uzavření. Jenže mezinárodní firma se rozhodne, že bude mít hlavní továrnu na okurky někde jinde, v tomto případě v Turecku, kde je výroba levnější, a odtud je proto bude vyvážet na všechny své trhy. Nějaká spokojenost či loajalita ke značce jí vůbec nezajímají. Jde pouze o výsledek rozhodnutí na základě nějakého výpočtu v excelové tabulce.

To však má dalekosáhlé následky. Ke konci roku budou definitivně uzavřeny provozy Znojmie v Panenských Břežanech i v Bzenci. Všichni zaměstnanci jsou propuštěni, přičemž jich je nějakých 250.

Čtěte také: Nový obchodní řetězec v Česku. 99 % jsou české potraviny za nízké ceny. Tak a je to tady, Lidl a Kaufland mají problém

Společnost si pochopitelně ponechá značku Znojmia, kterou bude v obchodech šálit zákazníky, ovšem už nikdy nepůjde o původní kvalitní produkt. Bohužel, Orkla u nás vlastní i další tradiční společnosti, jako je Hamé, Otma, Vitana nebo Májka. Kdo ví, jaký bude v dohledné budoucnosti jejich osud.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
6 měsíců

Jo klidně, slyšel jsem už dávno.
Znojmia okurky už nikdy nekoupím a na jaře si je zasadím, ať si turecké okurky žerou v Turecku

alda
alda
7 měsíců

Okurky Znojmia jsou nepoživatelné!!!! Větší hnus mezi okurkami sem nejedl, není škoda, že končí…..

Dominik
Dominik
7 měsíců
Reply to  alda

Nemluvite náhodou z cesty ty okurky byly špičkový nejlepší v Evropě všechno co bylo kvalitní tak se prodalo pralinky lentilky kolekce a mnoho dalšího

Jana
Jana
6 měsíců
Reply to  Dominik

Souhlasím