Do Česka vstoupil nový obchodní řetězec. Potraviny za poloviční cenu. Je to tady, Lidl a Albert v úzkých

Co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. V případě českého trhu a obchodních řetězců to platí stoprocentně. Zatímco zmíněné zahraniční řetězce si působení v Česku nesmírně pochvalují a počítají obrovské zisky, zákazníci na nich hledají pozitiva spíše marně. Vysoké ceny a nízká kvalita se zde staly už standardem.

Slibný rozjezd

Někteří odborníci tvrdí, že tuzemský trh se zakonzervoval a rozdělil mezi jednotlivé hráče. Ti už nemají žádnou velkou motivaci mezi sebou soupeřit, protože je tu dost pro všechny a karty jsou rozdány. Kdyby však přišel někdo nový, mohl by tento stav věcí narušit. Kromě toho, že by sám nabídl slušné ceny, mohl by způsobit i tlak na konkurenci.

V tomto ohledu se přitom začíná blýskat na lepší časy, které tu už dlouho nebyly. Expanzi zvažuje polský řetězec Biedronka, kam Češi rádi vyrážejí nakupovat. Zatím oznámil, že půjde na Slovensko, ale Česká republika se mu vyloženě nabízí.

Už nějakou dobu tu přitom působí také řetězec Mere, který má zatím jen dvě prodejny, a to v Příbrami a Mostě, avšak svého času chystal velkou expanzi. Pravdou je, že působí i v řadě dalších evropských zemí a místní trh si zatím spíše oťukával. Lidé ale jeho obchody milují, a tak je docela pravděpodobné, že až nastane příhodná situace, bude se tu rozšiřovat.

Obchod Mere v Mostě jsme navštívili a překvapilo nás, jak se v tomto městě rychle etabloval. Po dvou letech provozu je parkoviště plné a zákazníci odcházejí s plnými nákupními košíky. Na první pohled je přitom patrné, že nakupují úplně jiné zboží než v běžných supermarketech.

Foto: Shutterstock

Takové ceny jinde nenajdete

Právě tím se tento řetězec vyznačuje. Má své vlastní produkty, které jinde nekoupíte. Zároveň tu nekoupíte to, na co jste zvyklí. Při první návštěvě tak můžete být trochu zmatení, protože se v nabídce budete muset nejprve zorientovat.

Pak ale zjistíte, že je tu vlastně vše, co byste od takové prodejny, respektive diskontu očekávali. Společným jmenovatelem nabízeného zboží je velmi nízká cena. Nákup zde pořídíte odhadem o polovinu levněji než ve značkových obchodních řetězcích.

S kvalitou už je to o něco složitější. Některé věci jsou podle složení opravdu dobré a výhodné, jiné, zejména pak některé uzeniny, ovšem šly s kvalitou hodně dolů. Je tedy potřeba vybírat. Kromě toho je tu ale velmi pestrá nabídka vybavení do domácnosti, a to za více než rozumné ceny.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jitka
Jitka
1 rok

Ty jsi ale trouba.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Tady jde o kšeft, politiku nechte doma na pokec s manželkou.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Biedronku kvituji. Pokud to tak bude, je to velmi pozitivní zpráva. Alespoň nebudu muset jezdit z Č. Těšína za hranice do Polska, ode mne tak cca 2-3 km.

Martin
Martin
1 rok

A zas nadtitulek je klamání čtenářů, píší článek že je to tu nový obchod a on tu zatím žádný není v české republice. Až mere který tady působí dlouhodobě