Do důchodu se bude zřejmě odcházet o dost později než dnes

Důchody jsou v současné době velkým tématem. Ačkoliv se na nich stále přidává a důchodci tak jako jediná skupina na současné krizi nijak zvlášť netratila, už je naprosto jasné, že takto je to neudržitelný a celý systém se bude muset změnit.

Prostor tu je

Tak dlouhou se to odkládalo, že teď ta změna bude muset být o to citelnější. Kromě toho, že už se důchody nebudou moci zvyšovat takovým tempem, protože na to jednoduše nebudou peníze, začne se postupně také zvyšovat věk odchodu do důchodu.

Právě to je asi jedinou možností, jak nějaký důchodový systém v rámci rychle stárnoucí společnosti udržet. Ostatně, i podle ministra sociálních věcí je navýšení věku pro odchod do důchodu naprosto nevyhnutelné. Jen se do toho stále nikomu příliš nechce.

Aktuálně lidé odcházejí do penze v 65 letech. To už se v dnešní době zdá být jako příliš raný věk. Ostatně, spousta důchodců dále pracuje, což ukazuje, že tady je velmi slušný prostor pro navyšování.

Kam až se bude tato hranice navyšovat, to je velkou otázkou. Poměrně snadno si lze představit, že už v prvním kroku by mohl být tento věk navýšen na 70 let. Není však vůbec vyloučeno, že se půjde ještě dále a s tím, jak bude populace stárnout a lidé se budou dožívat delšího věku, dosáhne důchodový věk třeba až 80 let.

Foto: Shutterstock

Návrat do historie

Ačkoliv se o tom nahlas příliš nemluví, dnešní důchody jsou něčím úplně jiným, než jak byly kdysi zaváděny. ¨Možná to nevíte, ale důchody byly v moderních evropských společnostech zaváděny koncem 19. a začátkem 20. století. Tedy teprve před nějakými 130 lety.

V té době však byly koncipovány tak, že šlo skutečně o zaopatření těch, kteří již nemohou pracovat a musí nějak překlenout sklonek života. Lidé tak v důchodovém systému obvykle pobyli jednotky let. Dnes už jsou to ale běžně desítky let. Dnes nejsou výjimkou lidé, kteří pobírají důchod třeba 30 let. Přitom pracovali třeba 35 let.

Na to však žádný důchodový systém nemůže být stavěný. Musí dojít k jeho přeměně tak, aby lidé opět co možná nejdéle pracovali a na odpočinek odcházeli na několik roků. Někteří se ho možná ani nedočkají.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
35 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka
Jirka
5 měsíců

Továrny plné zombie. Všichni nad 65 let budou adat o invalidní důchod. Důchodci sice chodí do práce, ale jen proto, aby pomohli mladým s hypotékou. Tady fakt někomu hrabe.

Martin
Martin
5 měsíců

Ten kdo to navrhnul je č…. asi v80 do důchodu tak nám zruste daně chytraci to ne co parchanti hanba by vás fackovala dobytci

Jarda
Jarda
5 měsíců

Vlastně jsem od této dementní nevlady plné neodborníkům, co žijí za nadnadnadprumerne mzdy nedivím žádnému jejich vymýslu! Jim jsou totiž lidé úplně volní. Jen aby od nich dostali hlas. Udřít až do smrti! A na co tedy platit důchodové? Teď to platíme lidem co jsou na důchodě i třicet let. Kdo to bude platit nám? Takže my se v kapitalismu udreme k smrti a ještě se nestydí ten zmetek vyžraný toto říct na plnou hubu! Tebe potkat na MOLu v Lipníku, tak z tama neodejdeš živý! Zmetků cernoprdelnicky

Petr
Petr
5 měsíců

No to je krasa, my tezce pracujici cely zivot a odvadejici daně budem muset makat do 80 let at chcipneme v práci. A otazka zni proc? Protoze tady pres 30 let zivime bandu pres milion nasich neprizpusobivych obcanu slusne receno a ty bohuzel na nas nikdy do statni kasy neprispeji a hlacne, kdyby jsme je nezivili cele ty roky, tak by jsme si mohli odejit do duchodu klidne v 60 letech, kdyby se ty penize misto placeni cerne populaci setrili na nas duchod, kdy jsme si je do statni kasy odvadeli. Je mi z toho na bliti jak to nikomu… Číst vice »

Štěpán
Štěpán
5 měsíců

Možná by stálo za úvahu proč tedy já mám přispívat ze svých těžce vydrenych peněz do systému? Aby stát živil skupinu lidí kteří celý život ani nehrabli a jen natahovali ruce? Na stále si zvyšující platy politiků kteří mají spoustu slibů jen když se blíží volby? Nejspíš začnu pracovat načerno a přestanu tento systém podporovat když už mi teď stát dává najevo že se za 15 let stanu jeho pritezi

Vlapu
Vlapu
5 měsíců

Veverka a teď nám napiš od kdy se povinně strhává částka z příjmu na důchod od kdy se z těchto financí určených pro důchodový věk dávají peníze do jiných rezortů,ať se ale také zruší soc.danění příjmů.Nedělete nám tady Ukradejinu a přestaňte nás terorisovat.

Martin Mahr
Martin Mahr
5 měsíců

Klidně v těch 80, ale aby peníze naspořené a nevyčerpané přešly na potomky nebo partnera. Mladí by je mohli využít třeba na pořízení bydlení atd.

elíza
elíza
5 měsíců

To už je lepší celý důchodový systém zrušit. Nechte lidi pracovat až do umření. Takhle to mají včely.

Karin
Karin
5 měsíců
Reply to  elíza

Že a jsou pilné 🤣 a ne stěžují si

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
5 měsíců

Tenhle pán vůbec neví o čem mluví. Tak např. Současný průběžný důchodový systém zavedl Bismarck. S tím, že stanovil odchod do důchodu kolem 70 let, kterého se v té době normální člověk nemel šanci dožít. A teď proč. Potřeboval peníze na války. A toto je velmi snadný zdroj. Takže jestli to náhodou celé kolem důchodů není něco podobného. Kromě toho, ty kecy o prodlužování věku. To si můžou nechat pro sebe. Jelikož na nich občas hraji, vím, kolik je nebožtíkům. Nebývá to více než 75 let. A hlavně, nejvíce z nich jsou lidé do 70 let a mladší, kteří se… Číst vice »