Brambory se neurodily. Budou dražší, varují zemědělci

Lidé budou muset značné drahotě čelit zřejmě i v příštím roce. Tlaky totiž nepolevují a jednotlivé položky postupně získávají vyšší a vyšší cenovky. Teď navíc citelně podraží jedna z nejdůležitějších potravin, jak varovali zemědělci. Nejde o nic menšího než brambory. Dle Zelinářské unie Čech a Moravy totiž letošní úroda vůbec nevyšla, což bude mít vliv na ceny.

Takhle špatná úroda dlouho nebyla

Ještě v případě raných brambor mohli být zemědělci spokojení. Měli velmi slušný výnos, a tak ani ceny nebyly kdovíjak vysoké. To už nicméně nebude platit o bramborách pozdních, na kterých se negativně podepsalo špatné počasí. Panovalo totiž dlouhé sucho, což se stává v České republice standardem.

Bohužel nejde jen o případ České republice. Podobně špatná úroda byla také v dalších zemích Evropy, zejména potom v tradičních zemích, jako je Německo nebo Francie. Úroda tam může být dokonce až o dvacet procent nižší než v předchozím roce, což už je významný výkyv.

Celou situaci potom ještě zhoršilo deštivé počasí, které panovalo v září. Po dlouhém suchu tak sice déšť přišel, ale v tu nejméně vhodnou dobu. Došlo totiž k tomu, že bramborám navlhly hlízy. To je nepříjemná rána, protože takové brambory nejsou zrovna vhodné k dlouhodobému uskladnění, které by umožnilo rovnoměrný prodej po delší dobu. Negativní roli v tom hrají také vysoké ceny energií.

Foto: Shutterstock

Levné už dlouho nebudou

Dochází tak k poměrně zvláštní situaci. Brambor je sice na celou sezónu málo, ovšem teď jsou rychle vrhány do obchodů, aby se prodaly, protože nemohou být ve skladech. To vedlo k určitému poklesu ceny, který ovšem následně vystřídá rychlý nárůst. Tomu se podle zemědělců nebude možné vyhnout, protože brambor jednoduše bude málo.

Nabízí se tak poměrně jednoduché opatření. Nakupte si brambory teď, dokud jsou ještě relativně levné, a to i do zásoby. Skladujte je však v co nejsušším prostředí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok

Znám dva drobné zemědělce, kteří prodávali letošní brambory za nižší cenu než by chtěli. To vše jen pro to, že měli strach že ji neprodají. Prý všichni v okolí měli nad úrodu. Tak tady je něco špatně. Nebo že by na Facebooku psali něco jiného???? 🤣🤣

Jose. Kubiš
Jose. Kubiš
1 rok
Reply to  Marek

Opět zemědělská loby straší , asi mají plné sklady .

Miroslav
Miroslav
1 rok

Pojedeme do PL Nic se neděje.

Svoboda
Svoboda
1 rok

Bláboly a zase bláboly,nestydíte se vyvolávat umělou paniku mezi lidmi?,ještě vice stresujte lidi a oni si vás najdou a vystresujou vás a příjemné vám to nebude,běžte dělat něco prospěšného co pomůže lidem,používejte hlavu a ne to mezi nohama.

Honza
Honza
1 rok
Reply to  Svoboda

Správně napsáno