Do pračky dávám trochu octa. Neuvěříte, co to dělá s prádlem

Ocet je absolutně nepostradatelný domácí pomocník. Úklidem koupelny a kuchyně počínaje, praním konče. Jak jej co nejefektivněji využít právě při péči o vaše prádlo i o vaši pračku?

Co vše dokáže ocet?

Ocet je levý, dostupný, ekologický a netoxický. Pyšní se antibakteriálními vlastnostmi, a navíc odstraňuje zápach. S octem prostě nešlápnete vedle.

Hypoalergenní účinky

Ocet má také další výhodu – vyhovuje lidem s citlivou pokožkou. Jestli vaše kůže nezvládá příliš dobře agresivní prací prostředky, vyzkoušejte ocet.

Jak a jaký ocet použít?

Pokud hodláte octem nahradit prací prostředek, nalijte ½ šálku destilovaného bílého octa do zásobníku na prací prostředky. Nic dalšího přidávat nemusíte. Pokud byste jej chtěli nalít přímo do bubnu pračky, smíchejte jej s vodou 1:1. Ocet sice oblečení nešpiní, ale nezředěný je dost kyselý, což nemusí prádlu dělat dobře.

Odstraňování skvrn

Ocet dokáže pomoci také s odolnými skvrnami. Vytvořte neporazitelný roztok. Do hrnku vody nalijte lžíci octa, promíchejte a nalijte směs přímo na skvrnu. Nechte působit. Po nějakém čase můžete prádlo klasicky hodit do pračky.

Foto: Shutterstock

Co se zápachem?

Nechcete-li ocet použít místo pracího prostředku, vaše volba, ale vyzkoušejte ho alespoň jako ničitele veškerých pachů. Do pračky nalijte společně s pracím gelem nebo práškem ještě půl šálku octa. Ocet dokáže nepříjemný zápach velice účinně odstranit, přitom se nemusíte obávat, že byste po vyprání čpěli octem.

Dopřejte ocet také vaší pračce

Jednou za měsíc nebo dva se vyplatí zapnout prázdnou pračku na program s vyšší teplotou a otáčkami a přidat do ní šálek octa. Bude jako nová. Čistá pračka znamená čisté prádlo.

A co dál?

Věřte, nevěřte, to ještě není všechno! Ocet společně s kyselinou citronovou dokáže vybělit prádlo. A při pravidelném užívání dokonce zabraňuje blednutí barev. Zkrátka, kdo nevyzkoušel, nepochopí. A kdo vyzkoušel, nedá na něj dopustit.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments