Dochází naprosto zásadní věc. Češi berou obchody útokem, tvoří si zásoby

Ještě nedávno si lidé dělali legraci z toho, že v minulých dobách třeba nějaké důležité zboží vůbec nešlo koupit. Často šlo přitom o věci základní potřeby, kterých se kvůli centrálnímu plánování vyrobilo méně, než jaká byla skutečná poptávka. Něco takového už jsme si dávno odvykli vnímat jako hrozbu, protože tyto situace za nás přeci řeší trh.

Nepříjemná situace

Dnes existují firmy specializované na všechno možné, které jsou napojeny na širokou obchodní síť, která jim říká, kolik mají vyrábět, aby oni to byli schopni prodat za rozumnou cenu zákazníkům. V poslední době se ale bohužel začíná ukazovat, že i trh může v některých případech selhat. To se pak projevuje tím, že určitého zboží není dost. Obvykle je ho stále dost na pokrytí základní spotřeby, avšak určité nedostatky ve výrobním a dodavatelském řetězci způsobují, že stoupá jeho cena. Roste totiž riziko, že nakonec nastane situace, že v obchodě skutečně nebude.

To se teď děje v případě toaletního papíru. V důsledku dramaticky rostoucích cen energií a vstupní suroviny dochází nejen k samotnému zdražování, ale bohužel už i k tomu, že některé společnosti, jež se na výrobu záchodového papíru specializují, ukončily svou výrobu. Jednoduše už to neutáhly.

Není divu, vždyť podle serveru CNN Prima News cena suroviny významně vyskočila vzhůru. Před rokem se nakupovala za 800 eur za jednu tunu, avšak teď už je cena na trojnásobné hodnotě a dále stoupá. A to se bavíme pouze o surovině nutné k výrobě toaletního papíru. Samotná produkce je potom energeticky náročná, což v dobách drahého plynu a elektřiny vůbec nenahrává.

Foto: Shutterstock

Cena může skokově vyletět

Toaletní papír tak v průběhu tohoto roku postupně zdražuje, přičemž nás podle všeho v příštích týdnech čeká doslova skokový nárůst ceny. Důvodem, proč se dosud cenu dařilo tlumit, byl doprodej starých zásob. Jednoduše, sklady byly naplněné, což se ale začíná měnit. Teď už se zdaleka neplní tak rychle a jakýkoliv další výpadek by teoreticky mohl způsobit i nedostatek na trhu.

Teď se ještě doprodává zboží za staré ceny, ale ještě do konce roku by mohlo dojít k významnému přecenění toaletního papíru. Někteří lidé proto už raději vyrazili do obchodů, aby se zásobili dopředu. “Slyšela jsem, že toaleťák bude zdražovat. Teď je shodou okolností akce, a tak jsem nakoupila deset balení. Možná se tu ještě jednou otočím, ať máme zásobu aspoň na pár měsíců,” říká paní Romana v ostravském Kauflandu.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav
Jaroslav
1 rok

Jak je to, podle CNN Prima News, tak je to stoprocentní informace. 🙂

Jan
Jan
1 rok

Je to na to jednoduchý fígl koho napadne co tím myslím?

Marek
Marek
1 rok

To nieje pravda pracujem v lidli a vobec ludia si nerobia zasoby mame plne regali a malo ludi

Last edited 1 rok by Marek
Jindřich
Jindřich
1 rok
Reply to  Marek

Přesně, umele vyvolano opět. Stačí vidět košíky lidí,ba naopak, mají koše narvany ještě více jak kdysy.a denně a tolik kravin.pak že lidi nemají prachy, mají a dost

Helena
Helena
1 rok

A to je Evropská Unie? Cha cha.