Dodavatel náhle zvýšil ceny energií. Zneužil zastropování?

Kdo by snad očekával, že excesy ze strany dodavatelů elektřiny a plynu už skončily, byl by na omylu. Existuje stále značné množství těch, které své zákazníky nepřestávají překvapovat a posílají jim zcela nesmyslné rozpisy nových záloh apod.

Lidé jsou zoufalí

Na dalšího pofidérního dodavatele upozornil server inStory. V článku jeho autor uvádí, že dosud za plyn v rodinném domku hradil částku 65 tisíc korun ročně, a to při vytápění tří místností a kuchyně. Ještě v červnu mu Lama Energy vyměřila zálohy ve výši čtyř tisíc korun měsíčně. Ale už v září přišel dopis, že se měsíční záloha zvedá na neuvěřitelných 30 500 korun. Záloha na elektřinu pak stoupla čtyřnásobně na 8500 korun.

Pohled do ceníku muže doslova odrovnal. Pokud by měl stejnou spotřebu jako loni, vycházela by jeho roční platba na nějakého půl milionu korun. Oproti ostatním dodavatelům je to mnohem více.

Bohužel nešlo o ojedinělý případ, ale Lama Energy podobným způsobem vyběhla se spoustou dalších zákazníků. Zřejmě se všemi, protože si stěžují i ti, kteří měli ceny zafixované třeba až do roku 2024. Těm nicméně přišlo oznámení, že se fixace ruší a zálohy se mnohonásobně zvyšují.

Lidé mají náhle platit třeba dvacet tisíc korun za plyn v malém bytu a navíc ještě osm tisíc korun za elektřinu. Měsíčně. To je mnohem více, než činí samotný nájem a je to zcela neufinancovatelné.

Foto: Shutterstock

Jde o zneužití situace?

Tyto částky mají klienti Lama Energy přitom hradit už letos, tedy ještě předtím, než začne fungovat takzvané zastropování cen, které má vstoupit v platnost od začátku příštího roku.

Je přitom docela paradoxní, že za tento krok ze strany Lama Energy dost možná může právě stanovený strop na energie, který lidem zaručuje, že nebudou platit více, než kolik bylo stanoveno. Vztahuje se to i na příklady z tohoto článku. To ovšem neznamená, že se tyto peníze na zálohách nebudou muset uhradit. Pouze je bude muset zaplatit za klienty tohoto dodavatele stát.

Na možnou vypočítavost dodavatele upozornil na Twitteru energetický expert Jan Palaščák. Podle něj je zastropování energií nepromyšlené a může způsobovat právě podobné excesy. Dodavatelé toho mohou zneužít a v podstatě si takto vzít peníze od státu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
1 rok

Jo to je tak když chce někdo něco levně nebo zadarmo, zlatý ČEZ

Jiří Z
Jiří Z
1 rok
Reply to  Jiří

Jo a prototen “zlatý” ČEZ nově příchozím nabízí elektřinu za 12 000kč MWh. ČEZ se chová úplně stejně neférově. Je vidět, že víte úplný kulový, hlavně že musíte komentovat.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Jiří Z

A co by ti nově příchozí čekali – že budou mít stejné výhody jako stálí zákazníci? Jenom doplácejí na své spekulace – měli přemýšlet tehdy, kdy se nechali nalákat na tzv. super ceny a odešli od ČEZu k různým pochybným společnostem – byla to jejich volba, ČEZ nikoho nevyhazoval ke konkurenci.

Jiří Z
Jiří Z
1 rok
Reply to  Aster

Je super, že ČEZ vyjebal i se svými stálými zákazníky. Už začínají v diskuzích i stálí zákazníci ČEZu na ČEZ nadávat. Až lidem dojdou fixy, tak budou brečet všichni, kdo nemá fotovoltaiku. Mimochodem, do té pochybné společnosti patří i ČEZ. Chová se úplně stejně, jako všichni ostatní, tak nechápu, proč se tu za něj tak bijete. Jedině, že jste akcionář, jinak vám to černobílé vidění nezávidím.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Jiří Z

Já se za nikoho nebiju a akcionářem nejsem a nemám ani fotovoltaiku – jen konstatuju fakta. Prozatím mi zvedli zálohu o 1500Kč. Fixaci nemám, takže i mně se to další zdražení dotkne a asi ne málo, ale u ČEZu jsem odjakživa a máme už za sebou řadu zajímavých konfliktů – právě kvůli vysokým zálohám – a to už hezkých pár let nazpátek. Takže až mi 1.1. 23 přijde nová výše zálohy, nejdřív si spočítám, co je realita – vyúčtování s cenami a reálným odběrem má doma každý a novou cenu za kWh jsou povinni sdělit. Je otázka, jestli ti, co… Číst vice »

Aster
Aster
1 rok

Proč lidi lezou do takovýchto společností? To nevíte, že “když ptáčka lapají…” vždycky to má nějaký háček.
Tu “slevu”, kterou jste u nich tenkrát dostali, teď zaplatíte mnohonásobně.

Radomír
1 rok

Asi někomu hráblo ! 😂

Kamila
Kamila
1 rok

My jsme ve stejné situaci. Kdy naše společnost Lidová energie Jihlava nám zvedla zálohy tak že měsíčně by jsme měli platit 70 tisíc korun. Ještě nedávno jsme platili za celé inkaso 8 tisíc. Naše společnost bohužel s námi nekomunikuje. Už jsme se obrátili na ERU a poprosili právníka o pomoc. Navíc maminka v baráku zůstala úplně sama. Tatínka máme v ústavu s 24 hodinovou péči. Maminky důchod je 8.697 korun. A navíc teď od státu by jsme měli mít 3tisice na elektřinu a odečet žádný.

Pepa
Pepa
1 rok

Jistě, ta díra do rozpočtu bude děsná. Nikdo jí dnes není schopen vypočítat. Bude to o mnoho horší než aféra se stanoveným výkupem od solárních baronů.

Josef
Josef
1 rok

Je to nejen Lama, která se takto zachovala. Stejně lichvářsky se chová i Armex!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Josef

Už název té společnosti je poněkud zvláštní, ale kdo chce kam…

Milan
Milan
1 rok

Tady v tom státě si můžete dělat co chcete a nikomu se nic nestane.To jsme to dopracovali ☹️

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Milan

Takže si můžete vyrábět elektřinu sám? A kde je pak problém?