Lidé na západě používají k mytí oken brambory, vodu nepotřebují. Až zjistíte proč, budete to dělat také

Chcete získat skvělé výsledky při údržbě domácnosti, aniž byste příliš utráceli a zároveň ohrožovali své zdraví toxickými prostředky? Vyzkoušejte ověřené způsoby, jak se zbavit šmouh na skle, ale také nepříjemného zamlžování oken, které vám dokáže znesnadnit fungování především ve vašem autě.

Ekologické čištění

Rozhodnete-li se pro přírodní způsob čištění oken, vězte, že určitě neprohloupíte. Pomocí několika málo plodin či tekutin, které v domácnosti běžně najdete, si vytvoříte základ pro zářivý domov. Tyto produkty nejsou pro naše zdraví škodlivé ani toxické a můžeme je tak používat v neomezeném množství. Navíc nezatěžují životní prostředí. Mezi nezbytné pomocníky patří bílý ocet, soda, citron a také trochu netradičně i brambora.

Brambora jako překvapivý čistič

Brambory najdeme téměř v každé domácnosti. Jsou součástí jídelníčku většiny Středoevropanů, a tak není divu, že na ně nedáme dopustit. Většina z nás ale netuší, že právě tato hlíza je jedním z nejúčinnějších prostředků na čištění oken. Dá se označit za skutečný 2 v 1 prostředek. 

Použijete-li ji na čištění okna, odstraníte nejen usazené nečistoty a prach, zabráníte jeho okamžitému zpětnému usazení, ale také budete předcházet zamlžování okna. Poslední z benefitů oceníte hlavně v automobilu během zimy.

Foto: Shutterstock

Jak na čištění okna

Na čistění okna si připravte několik nakrájených koleček syrové brambory. Budete potřebovat také polévkovou lžíci bílého octa, litr vlažné vody, rozprašovač a novinový papír. Postup je velmi jednoduchý. Nejprve „omyjte“ celou plochu skla pomocí bramborových koleček. Musíte potřít celý povrch. Následně smíchejte tekuté ingredience do láhve s rozprašovačem, protřepte a nastříkejte na sklo. Celý proces zakončete pomocí zmačkaného novinového papíru, kterým okna doleštíte. Tímto postupem dokážete odstranit veškeré nečistoty.

Zbavte se zamlžení

V případě, že se vám zamlžuje vnitřní sklo v autě, postup trochu změňte. Není totiž dobré okno oplachovat pomocí tekutiny. Rozpulte bramboru a rozkrojenou částí potřete vnitřek okna. Následně očistěte pomocí hadříku, namočeného do octa. Ideální je k tomu utěrka z mikrovlákna. Nakonec doleštěte suchou utěrkou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Améliore ta Santé

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Nebudu to dělat také. Budu se držet svého léty prověřeného osvědčeného postupu – hadříku z mikrovlákna a teplé vody.

Mimochodem: co ta soda, autorko z Východu? Ta se vám tam zřejmě vloudila ze zvyku, že? A napsat o ní, že nezatěžuje životní prostředí může jen člověk, který si asi myslí, že soda roste na stromech.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

Jo, někde tu píšu (pokud to už nesmázli), že autoři potřebují k úklidu tuny sody a hektolitry octa – to je hrozně levné a ekologické 😀
Sodu cpou i do vaření – no schválně zkuste dát sodu k masu – jak radí – osobně vyzkoušeno – ani pes to nechtěl 😀

Tomáš
Tomáš
1 rok

Mně spíš z těch, kteří si ty údajné “lidi ze Západu” vymýšlejí.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

No, možná tím “západem” myslí Prahu a okolí…