Využívejte samoodečtů, abyste neplatili tak vysoké zálohy

Současné vysoké ceny elektřiny a plynu nedají mnohým lidem doslova spát. Není divu, když se jim platby zvýšily často mnohonásobně, a to i tehdy, vezmeme-li v potaz zastropování cen, které platí od nového roku. Přesto však výše záloh za energie mnohé překvapila.

Úspory mohou situaci změnit

Pravdou ale také je, že zálohy dodavatel vyměřuje jednou ročně a nemusí tak být vypovídající pro celý rok, obzvlášť pokud si člověk nainstaloval určité úsporné mechanismy, jako jsou například nová okna, lepší kotel, tepelné čerpadlo nebo solární panely. Případně ve chvíli, kdy se snaží omezit svou spotřebu elektřiny a plynu.

V tomto ohledu si však lze velmi jednoduše pomoci. Málo se to ví a často se v tom chybuje. Češi tohoto instrumentu takřka nevyužívají a čekají na to, co jim řekne dodavatel. Ti však sami vyzývají k tomu, aby si lidé dělali pravidelné samoodečty.

Ideálně jednou měsíčně. Kromě toho, že tímto způsobem získají vynikající přehled o své spotřebě energií v daném období, jde navíc o velmi pádný podklad pro to, abyste si řekli o snížení záloh. A tím pádem ušetřili. V dnešní době mohou být rozdíly značné, klidně několik tisíc korun měsíčně, které byste platili zbytečně navíc.

Foto: Shutterstock

Přehled o energiích je klíčový

Sami dodavatelé přiznávají, že zálohy vypočítávají z historické spotřeby a určitých průměrů či předpokladů vycházejících ze zvýšených cen. I oni potom musí uznat, když jim klient pošle samoodečet, že třeba přestřelili. Podle dostupných informací se tak v současnosti běžně děje.

Samoodečet je velmi důležitý i v jiné chvíle. A to v moment, kdy dodavatel energií zvyšuje cenu elektřiny nebo plynu uprostřed zúčtovacího období. On sám však neví, kolik jste odebrali ještě za starou cenu a kolik odeberete za tu novou, již vyšší. Provede tedy jakýsi odhad, který však nemusí být přesný a ve prospěch zákazníka.

Pokud vás tak dodavatel informuje k navýšení ceny energií k určitému datu, měli byste provést v tento den samoodečet a nahlásit ho dodavateli. Takto zajistíte, že odběr za staré a nové ceny bude odpovídat realitě.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments