Banky varovaly Čechy. Mají v peněženkách desítky milionů neplatných bankovek

Systém vydávání a obnovování bankovek je velmi složitý a do značné míry na něm stojí velká část ekonomiky, jakkoliv hotovost pomalu, ale jistě míří do ústraní a prim získávají platební karty. Mnoho lidí však stále raději platí hotově. S tím jsou však spojena i určitá rizika.

Bankovky za miliardy

Například nutnost sledovat, které bankovky jsou stahovány z oběhu a včas si je vyměnit. Češi na to podle všeho moc neslyší. Je tomu totiž už půl roku, kdy skončila platnost značnému množství bankovek, které byly vydány v letech 1995 až 1999. Část se jich podařilo stáhnout, avšak miliony jich pořád zůstávají v peněženkách Čechů. Celkem jsou to peníze za více než dvě miliardy korun, jak vyplývá ze zprávy České bankovní asociace.

Zatím v oběhu zůstávají desítky miliony neplatných bankovek. Z celkového počtu stokorun je to rovnou třetina neplatných, u pětistovek je to potom pětina. Lidé by si měli dát pozor i na to, aby takovéto bankovky nepřijímali, protože už s nimi jinde nezaplatí.

Platnost skončila bankovkám všech nominálních hodnot vydaných v daném období. Jedinou výjimku tvoří paradoxně pětitisícovky. Ty jsou nadále platné. Pravdou ale je, že tato bankovka se v Česku zase tolik nepoužívá.

Foto: Shutterstock

Jak je můžete vyměnit

Dané bankovky nejsou vybaveny tak pokročilými ochrannými prvky jako ty moderní. Například mají tenčí stříbrný proužek, jenž se bankovkou táhne odshora dolů. Rovněž barva se při naklonění bankovky nemění. Ty nové v tomto případě mění barvu z hnědo-fialové na zelenou.

Pakliže tyto bankovky stále máte, můžete si je vyměnit za nové na pokladně kterékoliv banky v České republice. Ta vám staré vzory odebere a vydá ekvivalentní částku v těch novějších. Tuto možnost máte do června roku 2024. Následně by mělo být možné neplatné bankovky vyměnit už jen na pobočkách České národní banky, kterých je jen pár.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments