Dodržovat zdravý jídelníček i na dovolené s all inclusive? Věčné dilema

Šumění moře, horký písek, ostré sluneční paprsky, teplý větřík, vůně rozkvetlých oleandrů a dalších exotických květin, všudypřítomná pohoda – o ano, čas dovolených se blíží! Také letos vyrazíte za odpočinkem do exotických končin světa? Vybíráte zrovna zájezd a jako samozřejmost považujete all inclusive servis – tedy jídlo po celý den bez limitu? Není divu, vždyť přece nestrávíte ani minutu drahocenného volna v kuchyni nebo vysedáváním v restauracích! Stoly plné pokrmů po celý den jsou nutnou samozřejmostí. Avšak jedno „ale“ by se našlo a velmi vás trápí…

Tím „ale“ je váš stravovací režim, který je nekompromisní. Ať se jedná o speciální jídelníček od výživového poradce či vlastní systém stravování, který uchováváte již léta, najednou si se zděšením pokládáte otázku, co na dovolené vlastně jíst? Máte i nadále dodržovat navyklý režim?

Jedeš na dovolenou, užij si ji se vším všudy!

Řekla kamarádka, řekla maminka, řekla sestra, řekl bratr… Jasně! Přece se nebudete omezovat, vždyť odříkání bylo dost během celého roku, tak proč si nyní nepovolit svůj opasek a nedopřát si?! Pokušení se těžko odolává, a tak se uspokojujete myšlenkou, že se za těch několik dnů přece nemůže nic stát, pár kilo tělesného váhy navíc? To se po dovolené sundá!

Moment, opravdu je hřešení nutné?

Předchozí uklidnění se je rázem ta tam… Červíček pochybností dál hlodá – skutečně zase najet na nezdravý jídelníček a dát si do nosu bez jakýchkoliv zábran? Zapomenout na své priority, cíle a mnohdy pracně vybojovanou silnou vůli umět si odříct to, co neprospívá zdraví a tělesné linii? Po celý rok jste se honili, aby vaše tělo vypadalo k světu, a na dovolené jste se mohli naládovat? Odpověď na otázky najdete uvnitř sebe, ve své hlavě. Je nutné se zamyslet nad tím, zda je pro vás dodržování jídelního plánu pouhým prostředkem a mučicím nástrojem v honbě za štíhlým, potažmo u fitness nadšenců vyrýsovaným tělem, či vychází z vašeho životního přesvědčení, kdy jste jej pojali jako součást svého života.

Co je správně?

Pokud souhlasíte s prvním bodem v předchozím odstavci, pak nebudete mít problém „zhřešit“ skrze nabízené pokrmy v hotelu. Avšak pokud jste se svým současným stylem stravování spojeni i po psychické stránce a máte rádi důslednost, pak se vám příčí myšlenka svůj navyklý režim jakkoliv změnit, a to i při dovolené. Vždyť byste se ani necítili dobře! Jakákoliv zásadní změna by vás rozhodila. Nemluvě kupříkladu o zažívání, které by silně protestovalo, kdyby po měsících pestré a vyvážené stravy plné vitamínů dostalo třikrát denně smaženou specialitu s hranolkovou přílohou…

Řešením je opět kompromis

A sice vzít si od obojího něco – ano, jedete na dovolenou a zasloužíte si ji náležitě užít, odpočinout si i poznat něco nového. Zároveň se nechcete vzdát svých zažitých pravidel. Není nic lehčího než najít onen střed. To, že máte v ceně zájezdu all inclusive přece neznamená, že musíte spořádat všechno, co je předkládáno na prostřenou tabuli! Navíc nabízená jídla bývají vskutku rozmanitá – každý si vybere, proto volte takové pokrmy, které jsou podobné vaším stravovacím zvykům.

Každý ví, že smažené maso, hutná omáčka či již zmiňované hranolky a na zapití kolový nápoj nepatří do rozumné stravy. Vyhněte se jim tedy a raději volte takové pokrmy, kde je dostatek zeleniny, ovoce, lehkých mas jako je drůbeží, rybí či přímo mořské plody. Ano takové krevety či chobotnice jsou nejen zdravé a lehko stravitelné, ale též opravdovým gurmánským zážitkem! Přílohou v podobě rýže, těstovin a obilovin také nic nezkazíte. Dopřát si můžete i kousek dezertu. Pokud však chcete mít kontrolu nad složením pokrmů a množstvím použitého cukru v jídlech „na chuť“, pak raději volte ovoce popřípadě sladší druhy zeleniny – ostatně takové čerstvé fíky, broskve anebo meloun v horkých teplotách nejen pohladí chuťové pohárky, podpoří vaše zdraví, ale i perfektně osvěží! Nezapomínejte ovšem na základní sestavu živin, které by se měly na vašem talíři vždy objevit – tedy sacharidy, bílkoviny a tuky.

Stále tápete?

Pokud máte pochybnosti o nabídce jídel, pak si můžete pro svůj vlastní klid přibalit základní suroviny s sebou a v místě ubytování si je připravovat. Také si neumíte představit den bez ovesné kaše? Pro pytlík ovesných vloček se místo ve vašem zavazadle jistě najde, přihodit můžete rovněž i koření popřípadě ochucený kus kus, který je na přípravu velmi jednoduchý či plechovku oblíbeného tuňáka. Předem se také informujte o tom, zde je v místě ubytování obchod s potravinami a ještě před odjezdem prohlédněte na internetových stránkách nabídku i cenové rozmezí potravin, které bude možné zakoupit v dané destinaci. Dobré je také vědět, zda budete mít v hotelu či apartmánu kuchyňský kout nebo alespoň mikrovlnou troubu a rychlovarnou konvici.

A když se rozhodnete o dovolené hřešit…

…pak si můžete slíbit, že se k večeru vydáte do místního fitka nebo se ráno proběhnete za svitu vycházejícího slunce po pláži a ty nadbytečné kalorie zase spálíte!

Hurá k moři! Hurá za sluncem! A sbohem, alespoň načas, všem starostem a zbytečnému stresu!

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.