Dokážete poznat zánět slinivky břišní? Včasné odhalení může zachránit život

Slinivka se nachází v břišní dutině a je součástí trávícího systému. Závažným onemocněním je zánět slinivky břišní, který může být akutní nebo chronický. Naučte se rozpoznávat příznaky.

Důležitý orgán, slinivka břišní

Slinivka břišní (pankreas) je žláza s vnější i vnitřní sekrecí. Je součástí trávícího traktu, nachází se hluboko v břišní dutině. Šťáva produkovaná slinivkou má klíčovou funkci při trávení. Obsahuje enzymy, které štěpí makroživiny a pomáhají jejich vstřebávání. Slinivka také vytváří hormony inzulín, glukagon a somatostatin. Ty se starají o udržení správné hladiny cukru v krvi.

Příčiny vzniku zánětu slinivky

Zánět slinivky břišní je spojován se zvýšenou konzumací alkoholu a s kouřením. Větší riziko propuknutí zánětu slinivky mají osoby trpící obezitou a ti, kdo často konzumují tučná jídla. Zánět slinivky se objevuje v reakci na nádorové onemocnění jiného orgánu nebo u těch, kdo trpí žlučovými kameny. Známe i případy, kdy se zánět slinivky objevil po úrazu břicha nebo po zvedání těžkých břemen.

Dvě formy zánětu slinivky břišní

Akutní zánět slinivky břišní – objevuje se po nadměrné konzumaci alkoholu nebo u těch, kteří mají žlučovými kameny zablokován žlučový vývod. Trpí na něj konzumenti tučného jídla.

Chronický zánět slinivky břišní – dlouhodobé onemocnění, kdy se zdravá tkáň mění na vazivo (je zjizvená). Činnost slinivky se zhoršuje a přidávají se další zdravotní obtíže.

Foto: Shutterstock

Příznaky zánětu slinivky břišní

Obě formy onemocnění jsou doprovázeny různými příznaky.

Příznaky akutního zánětu

Intenzivní bolest v nadbřišku, která se objevuje náhle. Bolest vystřeluje do zad, mezi lopatky nebo kolem levého ramene. Osoba má pocit ztuhlého břicha, hůře se jí dýchá, cítí únavu. Bolesti mohou být doprovázeny i horečkou a zvracením. Akutní zánět může způsobit i dezorientaci a agresivitu. Ve zvlášť závažných případech upadá osoba do šoku.

Příznaky chronického zánětu

U chronického zánětu slinivky břišní trpí osoba dlouhodobou bolestí břicha a nechutenstvím. Ty mohou být snadno zaměněny za jinou obtíž. U chronického zánětu se objevuje bolest se zpožděním po konzumaci jídel. Obtíže se nejvíce objevují po konzumaci alkoholu a tučných jídel. Příznakem je i nevysvětlitelný a rychlý váhový úbytek. Zánět se projeví i na toaletě. Stolice je mastnější, zažloutlá a se silným zápachem. Chronický zánět vede často ke vzniku cukrovky způsobené narušením buněk produkujících inzulin.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments