Pokud zpozorujete tukové tělísko na očním víčku, neváhejte a jednejte

Unavený vzhled často způsobují oční víčka, na kterých se nám usadil tuk. Takzvané lipomy na očních víčkách většinou nemívají zdravotní omezení a jde pouze o estetický problém. Ten se dá celkem snadno vylepšit.

Tuková tkáň usazená na očním víčku

Lipomy na očním víčku způsobují tukové výrůstky benigní povahy. Lékaři doporučují řešit problém co nejdříve a tuto strukturu odstranit. Tuková tkáň může růst velmi rychle. Může vám zkomplikovat vidění a tlačit na samotné oko. Většinou se potíže objevují u lidí starších 50 let. Proto s návštěvou lékaře neotálejte.

Příčiny tukového váčku na očním víčku

  • poškození očních víček
  • cukrovka
  • dna
  • nemoci nervového systému
  • zablokování mazových žláz
  • sedavý životní styl
  • obezita a špatná výživa
  • infekční onemocnění
  • genetická predispozice

Příznaky lipomu na očním víčku

Pro vzniku lipomu na očním víčku není třeba žádná speciální diagnostika. Typicky se objeví malá boulička vyplněná tukem, která se postupně zvětšuje. Dochází ke zhoršování vidění a zmenšení zorného pole. Může jít o problém na vrchním i spodním víčku. Někdy se potíže vzájemně kombinují.

Foto: Shutterstock

Jak řešit lipom na očním víčku

Pokud máte podezření, že se vám na očním víčku začíná tvořit lipom vyplněný tukovou tkání, navštivte lékaře. Na problém se specializuje dermatolog, kosmetolog i oční lékař. Zhodnotí vliv na vidění a přímé ohrožení zraku. Pokud navštívíte všechny tři specialisty, jejich názory se vzájemně doplňují a budete mít návrh na komplexní řešení. Pak si lépe zvolíte řešení léčby.

Léčba tukové tkáně na očním víčku

Pokud jde o malý lipom, volí lékaři neinvazivní metody. Nutné je nasadit dietu s minimálním obsahem tuků. Dostanete i vhodné léky. Přidejte pohyb, aby se tuková tkáň štěpila rychleji. Během léčby je důležité nepoužívat dekorativní kosmetiku v oblasti očí. Na místo s výskytem lipomu lze přikládat obklady a krémy, které zastaví růst lipomu. Vhodné jsou i přípravky, které zastaví šíření bakterií a zamezí rozvoji zánětu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments