Dokdy mohou mít ženy a muži nejpozději dítě. Tento věk nikdy nepřekračujte

Ideální věk pro početí dítěte je velmi diskutovaným tématem. V době, kdy věk prvorodiček neúprosně stoupá, si mnozí z nás kladou otázku, jaká je hranice, kterou bychom nikdy neměli jako rodiče překročit.

Pokroky vědy a sociální jistoty

Důvodem stále narůstajícího věku rodiček je především oddalování z důvodu touhy po kariéře, ale také stoupající sociální izolace mladých ročníků. Ty své zájmy přesouvají na sociální sítě. Pravdou je, že díky pokrokům ve vědě a medicíně je tento trend ještě posilován a umožněn. Narození dítěte v pozdějším věku je společností častěji pozitivně přijímáno. Nicméně i přes vývoj společnosti a medicíny narážíme na určité hranice.

Chceme být rodiči

V případě, že se rozhodnete být rodiči, je třeba si odpovědět na několik otázek. Bude mé dítě zdravé? Budeme moci otěhotnět? Kolik nás to bude stát? Do odpovědi se tak v prvním případě promítá nejen zdravotní stav rodičů, ale také jejich věk, stejně jako v druhém případě. Odpověď na třetí otázku reflektuje především finanční zajištěnost rodičů.

Foto: Shutterstock

Ideální věk

Z vědeckých studií vychází, že u dětí, které se rodí matkám starším 35 let a otcům ve věku nad 45 let existuje zvýšené riziko genetických vad a neurodegenerativních onemocnění. S vyšším věkem rodičů je také více využíváno umělé oplodnění známé také jako IVF.

V těchto případech existuje spojení mezi následným kardiovaskulárním či metabolickým onemocněním. Rizikům je možné předcházet, pokud se budoucí rodiče rozhodnou ve dřívějším věku pro zmrazení vajíček a spermií, u nich dochází s narůstajícím věkem ke ztrátě kvality.

Plodnost u žen a mužů

Narůstajícími roky dochází také k výraznému poklesu plodnosti a to u obou pohlaví. I když důraz je kladen především na ženy, u kterých se mezi 35. a 39. rokem výrazně sníží počet a kvalita vajíček. I muži ale mají svou věkovou hranici, kterou je 45. rok. V té době totiž klesá schopnost početí a také je ovlivněna kvalita spermií.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ouest France

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments