Nejlepší ledovou kávu připravíte bez kávovaru. Potřebujete jen pár věcí

Pro někoho závislost, pro jiné obřad. Příprava kávy mnoha lidem připadá zejména po ránu nezbytnou součástí dne. Zvykli jste si na kávovar? V místě, kde nebude, si poradíte i bez něj.

Hurá na chatu

Nemáte na chatě kávovar, ale s chutí byste si dali ledovou kávu? Espresso z kávovaru vám hravě připraví i překapávaná nebo filtrovaná káva. Pro espresso bez kávovaru se skvěle hodí světlá pražená káva. Není hořká, má silné aroma a chutná lahodně. Jak si připravit překapávanou kávu bez kávovaru?

Tip pro fajnšmekry

Manuální přípravu kávy milují zejména mistři v oboru. Trik přitom není nijak složitý. Stačí, když se mletá káva ve filtru přelije vodou, jejíž teplota je 95 stupňů Celsia. Tuto kávu necháte odkapat do spodní nádoby.

Tímto způsobem získáte bohatou chuť kávového nápoje. Zejména po dobrém a vydatném obědě vás dokonale nabudí a přinese vám vzpruhu, kterou tolik potřebujete pro zachování tempa i pohody.

Nebo povolejte elektřinu

Budete opět potřebovat filtr, do kterého nasypete mletou kávu. Následně do strojku nalijete vodu a přístroj zapnete. Termostat bude udržovat vodu, která se překapává, v konstantní teplotě. Samozřejmě ale musíte počítat s tím, že během přípravy kávy spotřebujete nějakou tu elektrickou energii.

Foto: Shutterstock

Jaké filtry zvolit

Nejkvalitnější jsou filtry vyrobené z porcelánu. Spolehnout se můžete také na filtry z kvalitního plastu. I klasické papírové filtry pomohou, je ale dobré je vždy před použitím polít horkou vodou. Díky tomuto pravidlu se dramaticky sníží papírová pachuť, kterou vaše káva bude mít.

Co je cold brew a proč je tak populární

Všichni si dnes přejí kávu s označením cold brew. Jedná se o zcela identickou chuť, kterou si možná zamilujete i vy. Pro přípravu této dobroty se mletá káva louhuje ve studené vodě, a to velmi dlouhou dobu. Ve vodě si totiž káva bude hovět až 13 hodin! Co to udělá s chutí? Oproti klasické kávě připravené s horkou vodou je tento druh kávy o něco sladší. Zároveň vystoupí i kyselé podtóny. Chuť je prostě nezaměnitelná. Vyzkoušejte. Jak na to?

Přichystejte si cold brew

Pro vlastní cold brew budete potřebovat hrnec, do kterého vložíte 10 dkg mleté kávy. Tu zalijte jedním litrem studené vody a směs vložte na noc do chladničky. Ráno už jen kávu přecedíte do sklenic a přidáte kostky ledu. Kdo ještě sladí nebo přidává mléko, může. Milovníci kávy si také přidají trochu skořice, nebo lísteček máty. Osvěžující nápoj je připraven!

Ledová káva je skvost. Můžete si ji připravit tradiční metodou, nebo zkusit cold brew.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments