Dokonalá očista plynového sporáku. Tento postup zajistí, že bude doslova zářit novotou

Mnoho lidí má doma klasický plynový sporák. Ten se někdy velmi složitě čistí, v případě nového elektrického, který stačí jen setřít, je údržba výrazně jednodušší. Ale i plynový sporák vyčistíte bez větší námahy. Stačí vědět, jak na to.

Čistěte sporák pravidelně

O sporák musíte pečovat pravidelně. To vám ušetří hodně práce, zaschlá mastnota jde dolů mnohem hůř. Když vám vystříkne na sporák olej, první pomocí je sůl – stačí místo posolit a dál pokračovat ve vaření Pokud věnujete chvilku čištění sporáku hned po tom, co připravíte jídlo, a setřete špínu hadříkem, půjde dolů vše samo. Prevence je důležitá, ale nejde to pokaždé. Pak musíte přejít k razantnějším metodám čištění.

Nedrhněte sporák drátěnkou

Řada lidí drhne sporák drátěnkou, nebo hrubou stranou houbičky, což je zcela nevhodné. Rozhodně je nepoužívejte, nebo byste mohli okolí hořáků poškrábat. Jsou jiné způsoby, jak dostat špínu dolů, a pak vše stačí jen setřít hadříkem.

Jak začít?

Pokud už máte na sporáku zašlou špínu a mastnotu, je na řadě čištění. Nejprve sundejte mřížku. Do dřezu nalijte horkou vodu, a hořáky ponořte. Přidejte k nim jedlou sodu, a nechte 15 minut působit. Soda bude s vodou reagovat a směs bude pěnit. Díky této pěně se ale hořáky pročistí. Vy je pak jen dočistíte a máte hotovo.

Foto: Shutterstock

Nezapomínejte na mřížku

S mřížkou je to složitější, ale i u ní existuje způsob, jak ji vyčistit s pomocí domácích prostředků. Vytvořte si domácí čistič – připravte si jedlou sodu, rostlinný olej a sůl v poměru 1:2:1, a tuto směs na ni naneste. Důkladně vyčistěte a setřete hadříkem.

Co se dá ještě použít na čištění

Vytvořte si vlastní směs ze žlučového mýdla. Mýdlo nastrouhejte, přidejte k němu hrnek horké vody a půl hrnku bílého octa. Tuto směs vařte asi 20 minut. Poté naneste na hořáky, nechte několik minut působit a otřete. Sporák bude pak vypadat jako nový.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments