Jak ve vedrech vychladit vodu bez lednice. Staří námořníci prozradili trik, na který se zapomnělo

Máloco dokáže v létě zkazit náladu tak jako teplé pití. Jak vodu ochladit i v případě, že nemáte k dispozici mrazák nebo ledničku? K čemu je voda vůbec dobrá? A kolik bychom jí měli vypít?

Biologické okénko

Jak jsme se všichni učili, lidské tělo ze 60 % tvoří voda, v krvi je dokonce 90% vody. Vodu ke správnému fungování potřebují všechny buňky a orgány, naprosto nepostradatelná je například pro ledviny.

Voda dodává kyslík celému tělu, pomáhá tvořit sliny a hlen, prospívá naší pokožce, podporuje zdraví kloubů, reguluje tělesnou teplotu, udržuje krevní tlak. Je prospěšná také pro správnou funkci mozku, střev a dýchacích cest. Umožňuje tělu lépe vstřebat živiny a minerály, zvyšuje výkon při cvičení, pomáhá nám hubnout, a dokonce zmírňuje bolest hlavy.

Kolik vody je tak akorát?

Nelze říct, jaké množství vody je vhodné právě pro nás, ale za ideální průměr se považují tyto hodnoty. Muži by měli během dne vstřebat přibližně 3,7 litrů vody, ženy pak 2,7 litrů. Z toho 80 % by mělo pocházet z nápojů, zbytek z jídla. Z toho vyplývá, že muži by měli vypít něco kolem 3 litrů tekutin, ženy pak přibližně 2 litry. Příjem vody je třeba navýšit v horkém počasí, při vyšší fyzické aktivitě, horečce, průjmu či zvracení.

Foto: Shutterstock

Chlaďte jako v roce 1982

Lednice nikde, termoska nikde, přesto během rozpáleného léta toužíte po doušku studené vody? Pak pomůže už jen moudrost námořníků z 19. století. Ti naplnili vak z plátna vodou a pověsili ho na stinné místo do průvanu. Zatímco voda v sudech byla teplá, voda ve vaku byla příjemně osvěžující. Čehož dle starých pověstí prý rádi využívali i piráti.

No a pokud náhodou nemáte po ruce vak z plátna, příště se na teplý den budete muset lépe připravit. Nicméně na dodržování pitného režimu pečlivě dbejte, ať už budete pít nápoje studené nebo teplé.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
poluba
poluba
1 rok

Autorka zapomněla zmínit to nejdůležitější.
Vak s vodou musí být na povrchu udržovaný mokrý (kromě toho, že musí být vodotěsný). Efekt, který vak s vodou potom chladí, je odpařování vody na povrchu vaku.
To samé lze docílit s lahví vody (obalit mokrým textilem). Vak je o něco výhodnější, protože má na stejný objem větší plochu povrchu…
Celkem povrchní článek…