Dokonalé vyčištění žaluzií jedním tahem. Budou krásně čisté i bez sundávání

Žaluzie si do oken montujeme kvůli pocitu bezpečí i soukromí a také, aby bránily průniku slunečních paprsků do místností. Musíme je ale pravidelně čistit a omývat od prachu. Většinou si vystačíme s vysavačem, jarem, teplou vodou a utěrkou z mikrovlákna.

Mýt se dají pomalu a pečlivě nebo ve zrychleném režimu. Záleží, kolik na to máte času.

Je lepší suchá nebo mokrá metoda?

Suchá metoda je vhodná na pouze zaprášené žaluzie. Vrstvu prachu jednoduše utřete nebo vysajte. Můžete to udělat dvěma způsoby. Buď otřete každou lamelu zvlášť z jedné strany na druhou. Postačí vám k tomu i stará ponožka navlečená na ruce.

Nebo okno otočením žaluzií zatemníte a setřete všechny lamely najednou. Poté je obrátíte na opačnou stranu a proces zopakujete. Tento způsob není dokonalý, ale je rychlý. Záleží na vás, jestli nedostatky dočistíte nebo přivřete oči a necháte to na jindy.

Mokrá metoda je nepochybně účinnější, protože pomůže odstranit i mastnotu a nalepený hmyz. Bohatě vám k ní postačí teplá voda a jar. Opět můžete omýt jednu lamelu po druhé nebo ve zrychleném tempu při zatažení všechny najednou. V tom případě ale samozřejmě zůstane úzká plocha, kde se lamely překrývají, nemytá.

Foto: Shutterstock

Čištění vertikálních žaluzií, které mají širší lamely, není o nic složitější. Každou lamelu otřete z obou stran shora dolů. Vezměte utěrku z mikrovlákna mezi obě ruce, chyťte ji naplacato a setřete. To samé můžete provést i s vysavačem. Jednou rukou přidržujte lamelu a druhou vysávejte.

Venkovní žaluzie bývají navíc znečištěné od deště, pylu i hmyzu. Pokud jsou ve výšce, kde na ně dosáhnete, umyjte je ručně. Teplou mýdlovou vodou pomocí hadříku je očistěte z obou stran, jednu lamelu po druhé.

Když se k nim nedostanete, osprchujte je vodní hadicí. Nezapomeňte na závěr utřít parapet. Od špinavého parapetu by se při dešti mohla voda odrážet zpět na čisté žaluzie.

Máte žaluzie z hliníku? Hliník je citlivý materiál, proto tyto žaluzie omývejte pouze teplou vodou s trochou mýdla. Rozhodně nepoužívejte žádnou agresivní chemii. Mohla by na nich zanechat skvrny, které už následně nevyčistíte.

Foto: Shutterstock

 

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments