Smradlavý brouk aktuálně útočí na české domácnosti. Jakmile k vám vnikne, už se ho nezbavíte

S přicházející zimou se začíná do sucha a tepla stěhovat i havěť, o kterou doma nestojí nikdo. Kromě myší a pavouků jsou to i ploštice, jejichž jméno vás nenechá na pochybách, co od nich můžete očekávat. Známé jsou pod názvem vroubenka smradlavá.

Vroubenka páchne jako skunk

Tihle broučci totiž, když se cítí ve stresu nebo ohrožení, vylučují opravdu páchnoucí lepkavý sekret. Tím se v případě nebezpečí brání a produkují ho žlázami, které mají na břiše. Jejich zápach sice není nebezpečný, ale je vytrvalý a opravdu úporný.  Pokud takovou vroubenku nachytáte doma, rozhodně ji nezabíjejte, ten smrad by vás mohl porazit.

Vyneste je na kusu papíru nebo lopatce z domu a dávejte pozor, abyste se jich nedotkli rukou. Jinak vám budou zapáchat. Nevysávejte je ani vysavačem, smrděl by vám i on.

Býložravá neškodná ploštice

Vroubenka je asi 10 – 16 mm dlouhá ploštice různých odstínů hnědé barvy. Žije na okrajích lesů, mýtinách, zahradách a loukách a živí se výhradně šťávami z rostlin a plodů.

Ploštice nejsou nebezpečné ani jedovaté, neštípou ani nepřenášejí nemoci, jako například švábi. Jenom páchnou. Přesto ale ovoce, na kterém zanechají své sliny, už nechutná tak dobře.

Foto: Shutterstock

Vlezou k vám jednoduše oknem

Když venkovní teploty klesají, najdete je na světlých stěnách domů a okenních rámech. Přitahuje je totiž světlo. Do domů se dostávají okny, dveřmi a různými škvírami. Následně se schovávají v roletách a všech možných štěrbinách.

Pokud jste u sebe doma objevili vroubenku, není to znakem zanedbané hygieny nebo nečistoty. Totéž platí i pro rybenky. Jen se stahují za teplem, světlem a jasnými barvami. Nesnáší totiž teploty pod 10 °C. Zlikvidujete je jednoduše roztokem, který si připravíte z 240 ml vody, 120 ml octa a 60 ml saponátu. Nalijte ho do rozprašovače a postříkejte jím místa, kde se vroubenky vyskytují.

Stáváte-li se hostiteli vroubenek pravidelně, nevětrejte za tmy s rozsvícenými světly. Také nenechávejte na stole volně dostupné ovoce a octový roztok nastříkejte i na okenní parapety a rámy. Všude tam, kudy si myslíte, že se k vám tihle nezvaní hosté dostávají.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzana
Zuzana
4 měsíců

Nejspíš došlo k záměně fotografií, jelikož na první fotce je ruměnice pospolná lat. název Pyrrhocoris apterus.
A druhá fotografie nám ukazuje brouka s názvem kovařík krvavý s latinským názvem – Ampedus sanguineus.

Sabina
Sabina
4 měsíců

Dcera na něj má alergii. V létě si ho rozmačkla břichem o stehno. Začala strašně plakat. Okamžitě smrad a na stehni flek jako poleptání od kyseliny. Dodnes tam má jizvu .

Hana
Hana
4 měsíců

Jste normální?! Vynášet brouka, který k vám přišel přezimovat?! Asi ne. Máme toho brouka doma přes dva měsíce a o žádném zápachu nemůže být řeč. Kdybychom vyhodili brouka na mráz, chudák umrzne.